Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy z Dolnego Śląska

Autor:

Dodano:

W konkursie prezydenta RP na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w tym roku zwyciężył wieniec z woj. dolnośląskiego.

Wizyta pary prezydenckiej w Spale rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod kamieniem z tablicą poświęconą inicjatorowi spalskich dożynek, prezydentowi Ignacemu Mościckiemu; wiązankę wręczyła prezydentowi aktorka Emilia Krakowska.

Prezydent wraz z małżonką spotkali się także z władzami regionu i przedstawicielami spalskich organizacji pozarządowych i przespacerowała się Aleją Twórców Ludowych, gdzie swoje wyroby rękodzielnicze wystawali artyści z kilkunastu województw. Para prezydencka otrzymała m.in. podkowę na szczęście od kowala i pierniki lubuskie.

Po mszy w Kaplicy Polowej AK, której przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, para prezydencka i zaproszeni goście przejechali powozami, a barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu. Oprócz pary prezydenckiej w uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele Sejmu, władz wojewódzkich, organizacji rolniczych oraz władz samorządowych z całej Polski.

Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły w Spale liczne imprezy, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, występy zespołów ludowych. W Miasteczku Regionów swoje walory i osiągnięcia prezentowały poszczególne województwa.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Mościcki. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny. W 2009 roku powrócił do nich Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest czwartym prezydentem, który przyjeżdża do Spały.

×