Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzmocnić przed zimą

Autor:

Dodano:

Im krótszy jest okres od zbioru owoców do nadejścia zimy, tym mniej czasu mają drzewa na przygotowanie się do spoczynku zimowego. Jesienią wycofują one wszystkie składniki odżywcze z liści do części stałych drzewa i korzystają ze zgromadzonych tam zapasów praktycznie aż do kwitnienia, bo dopiero wtedy temperatura gleby pozwala na normalne funkcjonowanie systemu korzeniowego – informuje Zbyszek Marek z firmy Timac Agro Polska.

Dobra kondycja drzew przed zimą, to fundament powodzenia uprawy w następnym sezonie wegetacyjnym. - Boru w glebach polskich jest bardzo mało, a gleby piaszczyste dodatkowo zawierają niewielkie ilości cynku, dlatego nawożenie sadów tymi mikroelementami zwłaszcza po zbiorach - przed zimą - jest szczególnie ważne - podkreśla.

- Nie czekajmy na przymrozki i opadanie liści, ważne jest aby dokarmiać zielone jeszcze liście (jeszcze funkcjonujące) - wtedy działanie odżywek będzie najefektywniejsze. To samo dotyczy podawanego w tym czasie azotu - jeśli podamy go w jednej „końskiej dawce", która sparzy liście, albo w chwili gdy liście już opadają, to co prawda znacznie ograniczymy źródło infekcji parcha na następny sezon, ale roślina nie zdąży już niestety wycofać azotu z pędów. Dlatego warto przekonać się do stosowania oprysku roztworem mocznika przynajmniej dwukrotnie, w mniejszych dawkach - radzi ekspert.

×