Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowa substancja w zaprawach

Autor:

Dodano:

W tym roku Bayer CropScience uzyskał zezwolenie na wprowadzenie na rynek nowej, grzybobójczej substancji aktywnej: penflufenu.

- Penflufen jest karboksyamidą. Nasze badania wykazały, że substancja ta doskonale sprawdza się jako zaprawa nasienna. Działanie penflufenu polega na inhibicji procesu oddychania komórek grzyba, co prowadzi do ich zamierania - tłumaczy dr. Friedrich Kerz-Möhlendick z Crop Protection Research Department.

Nowa substancja aktywna znajdzie się w składzie dwóch preparatów. Pierwszy z nich to Emesto. - Jest to produkt przeznaczony dla producentów ziemniaka. Uzyskaliśmy pierwszą rejestrację w Wielkiej Brytanii, został też zarejestrowany w Kanadzie. W 2013 r. planujemy rozszerzyć rejestrację na większą liczbę krajów - zapowiada dr. Kerz-Möhlendick. - Jednym z najgroźniejszych patogenów ziemniaka jest Rhizoctonia solani. Grzyby rzędu Rhizoctonia występują powszechnie w glebie na całym świecie. Zaprawa Emesto to środek bazujący na substancji aktywnej nowej generacji, o wysokiej skuteczności zwalczania rizoktoniozy i innych chorób grzybowych. To bardzo elastyczny produkt. Najlepiej aplikować go bezpośrednio na bulwy, w trakcie sadzenia. Zaprawiać można również bulwy podkiełkowane.

Jak zapewnił szef działu badań, zaprawa Emesto pozytywnie wpływa na tempo kiełkowania i rozwoju roślin ziemniaka. - Porównaliśmy rośliny trzech odmian ziemniaka, których bulwy nie były traktowane żadną zaprawą oraz takich, które zostały zaprawione Emesto. Wszystkie zostały posadzone w ziemi wolnej od patogenów. Zaobserwowaliśmy szybszy i silniejszy rozwój roślin wykształconych z bulw zaprawionych - stwierdza dr. Kerz-Möhlendick.

Dla plantatorów najważniejsza jest jednak wysokość plonu. - Z naszych doświadczeń wynika, że zaprawienie bulw Emesto przyczyniło się do zwiększenia plonu średnio o 2,9 t/ha - dodaje.

Drugim produktem, w składzie którego pojawi się penflufen, jest EverGol. Preparat można stosować do zaprawiania nasion m. in. zbóż, soi, kukurydzy i rzepaku. - EverGol został już zarejestrowany w Kanadzie, choć w sprzedaży pojawi się dopiero w 2013 r. - powiedział dr. Kerz-Möhlendick. - Podobnie jak w przypadku ziemniaka, zaprawa zabezpiecza kiełkujące nasiona przed szeregiem chorób grzybowych, m. in. rizoktoniozą zbóż (ostrą plamistością oczkową - red.), rdzami i chorobami przenoszonymi z materiałem siewnym. Ponadto, zwiększa wigor i łagodzi stres spowodowany suszą, która może wystąpić po siewie.

Dr. Friedrich Kerz-Möhlendick przedstawił nowe produkty na Międzynarodowej Konferencji Prasowej Bayer CropScience, która odbyła się 19 i 20 września br. w Monheim.

×