Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rosyjski sektor trzody chlewnej chce ochrony

Autor:

Dodano:

Rosyjski związek producentów trzody chlewnej domaga się od rządu analizy negatywnego wpływu obniżki ceł w imporcie świń dla krajowego sektora wieprzowiny oraz wprowadzenia środków ochronnych – informuje FAMMU/FAPA.

Wraz z  przystąpieniem Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sierpniu br. cła w imporcie żywca trzody chlewnej do Rosji zostały obniżone do 5 proc. Jest to znacząca różnica bo wcześniej cła były na poziomie 40 proc.

Zgodnie z zasadami WTO, jeśli środki taryfowe stanowią znaczne zagrożenie dla krajowej gospodarki i ten negatywny wpływ zostanie udowodniony, kraj członkowski WTO ma prawo do wprowadzenia specjalnych środków ochronnych.

Rząd rosyjski rozpocznie specjalne dochodzenie po przedstawieniu przekonywującego uzasadnienia przez krajowy związek producentów trzody.

Dochodzenie musi być prowadzone przez okres 2-3 miesięcy i może zakończyć się przywróceniem dotychczasowych, wyższych ceł importowych. Ostatecznej decyzji można spodziewać się w listopadzie lub grudniu tego roku.
×