Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ASF pod nadzorem

Autor:

Dodano:

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi co pół roku przeanalizuje zagrożenie afrykańskim pomorem świń.

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  rozpatrzyła  informację ministra rolnictwa i rozwoju wsi na temat zabezpieczenia kraju przed afrykańskim pomorem świń oraz środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Afrykański pomór świń to wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. Chociaż ASF nie stwarza zagrożenia dla ludzi, to skutkuje przede wszystkim dużymi stratami finansowymi w związku ze 100 proc. padnięciami oraz zablokowaniem możliwości sprzedaży i wywozu świń.

Na terytorium Polski podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania. Jej wystąpienie podlega ponadto obowiązkowi zgłaszania do Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia.

Źródło wirusa to Afryka, Kaukaz, Rosja, Gruzja, a obecnie również pojawił się na Ukrainie. W krótkim czasie wirus może przemieszczać się na bardzo duże odległości. W związku z tym zagrożeniem Główny Lekarz Weterynarii nakazał rozpoczęcie monitoringu w kierunku afrykańskiego i klasycznego pomoru świń u padłych świń oraz odstrzelonych i padłych dzików w pasie przygranicznym o szerokości 40 km od granicy z Federacją Rosyjską, Litwą, Białorusią oraz Ukrainą. Ponadto służby weterynaryjne posiadają aktualne plany gotowości zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, prowadzą cykliczne ćwiczenia symulacyjne. W związku z wystąpieniem ogniska choroby na Ukrainie wydrukowano ulotki informacyjne dla podróżnych wyjeżdżających poza kraje UE przypominające o zakazie wwozu żywności zakupionej poza UE, zawierającej produkty pochodzenia zwierzęcego.

W dyskusji posłowie wskazywali na konieczność przestrzegania wszelkich zasad ostrożności w celu uniknięcia zawleczenia choroby, tj.: rejestracja zwierząt i nadzór nad ich obrotem, dezynfekcja środków transportu oraz wyeliminowanie stad dzików występujących w miastach, w pasie nadmorskim i na południu Polski.

Ustalono, że Komisja będzie zajmować się ASF co pół roku.

×