Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Najwięksi polscy rolnicy

Autor: farmer.pl/ Onet.pl

Dodano: 08-10-2012 10:45

Jest ich około dwustu i więcej szybko nie będzie. Każdy z gospodarzy na przynajmniej 1000 ha ziemi i zarabia minimum 7 mln zł rocznie i to tylko z dopłat bezpośrednich. Polscy farmerzy, bo o nich mowa, to przedsiębiorcy, którzy pilnują pokaźnych gospodarstw – informuje Onet.pl.

Wskazanie w naszym kraju, kto jest największym właścicielem ziemskim jest bardzo trudne, ze względu na różną metodologię obliczania wielkości gospodarstw.

Największe jednak w Polsce gospodarstwo rolne, które należy do jednego właściciela (nie jest spółdzielnią) to gospodarstwo braci Romanowskich z Bartoszyc w woj. warmińsko-mazurskim: Romana, Marka i Bogdana, którzy od 1978 roku z półhektarowego zagonu doszli do około 12 tys. ha, z czego ponad 8 tys. jest ich własnością. Resztę dzierżawią od Agencji Nieruchomości Rolnych, administrującej ziemią należącą do Skarbu Państwa. Gospodarstwo Romanowskich nastawione jest na produkcję zbóż, mleka i mięsa. Dziś prócz tysięcy hektarów, mają stadninę koni, tartak, stolarnie, młyny, stację benzynową, piekarnię, hotel i pensjonat, handlują ciągnikami i serwisują maszyny lidera sprzętu dla rolnictwa. Mają ponad 2000 krów mlecznych i drugie tyle hodowanych na mięso. Każdy hektar ziemi daje im ponad 3,5 tysiąca złotych przychodu i 500 złotych czystego zysku - podaje Onet.pl.

Wśród gospodarstw z polskim kapitałem niekwestionowanym liderem jest Spółdzielcza Agrofirma Witkowo koło Stargardu Szczecińskiego. Spółdzielnia gospodaruje na obszarze ponad 13,2 tys. hektarów. Grunty położone są w 10. Zakładach Rolnych.

Jak informuje Onet.pl zagraniczne koncerny, które zaczęły kilka lat temu gospodarować na polskich ziemiach, osadziły się na dobre, a przedsiębiorstwa które prowadzą, są dochodowe. Jednym z liderów jest spółka Poldanor, która należy w większości do Duńczyka Toma Axelgaarda. Spółka gospodaruje na ponad 15 tys. ha w okolicy Człuchowa w województwie pomorskim. Kiedy przeniesiemy się na południowy zachód, natkniemy się na Top Farms. W Polsce to gospodarstwo należące do Brytyjczyków, którzy wynajęli popegeerowski kombinat Głubczyce. Zajmują się produkcją zbóż, rzepaku, ziemniaków i buraków, a także mleka.

Dla porównania na Ukrainie największe gospodarstwo ma ponad 700 tys. ha. Rosyjski potentat rolniczy Ivolga to właściciel 1,5 mln hektarów w Rosji i Kazachstanie. A na półkuli zachodniej jest nim gospodarstwo El Tejar z Argentyny, które ma ponad mln hektarów.

×