Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zakończono wypłaty rekompensat dla byłych plantatorów buraka

Autor:

Dodano:

Agencja Rynku Rolnego zakończyła wypłacanie rekompensat z Krajowego Programu Restrukturyzacji. W sumie ponad 2,9 tys. byłych plantatorów buraków cukrowych otrzymało 127,5 mln zł, głównie na modernizację gospodarstw - poinformowała rzecznik ARR Iwona Ciechan.

Jest to unijny program pomagający rolnikom, którzy na skutek unijnej reformy rynku cukru, polegającej na ograniczeniu jego produkcji, musieli zrezygnować z uprawy buraków cukrowych i przestawić się na inną działalność. Agencja wspiera modernizację gospodarstw rolnych oraz przetwórstwo produktów rolnych i leśnych na cele energetyczne.

W okresie od marca 2010 r. do września 2012 r. Agencja wypłaciła 2904 beneficjentom około 127,5 mln zł, tj. około 31,3 mln euro, co stanowi około 91 proc. ogólnej kwoty przyznanej Polsce przez Komisję Europejską. W ostatniej wrześniowej transzy beneficjenci otrzymali ok. 15,9 mln zł, z czego większość (15,7 mln zł) na inwestycje w przetwórstwie. Pieniądze przekazywane są po zrealizowaniu inwestycji.

Większość środków z programu wypłacona została na modernizację gospodarstw rolnych. W ramach tego działania rolnicy mogli kupować maszyny i urządzenia do produkcji rolnej. ARR zwracała plantatorowi 40 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu. W sumie na ten cel Agencja przeznaczyła 22,1 mln euro. Pieniądze dostało 2 tys. 885 rolników.

Najwięcej środków finansowych trafiło do byłych plantatorów buraków z województwa mazowieckiego (21,2 mln zł), wielkopolskiego (19,0 mln zł), kujawsko-pomorskiego (11,8 mln zł) oraz podlaskiego (11,4 mln zł).
Rolnicy najczęściej przeznaczali środki na zakup m.in. ciągników rolniczych, agregatów uprawowych, opryskiwaczy polowych, siewników, ładowaczy czołowych, przyczep oraz silosów.

Na inwestycje w przetwórstwo produktów rolnych na cele energetyczne, czyli na zakup linii do produkcji pelletu i brykietu, maszyn lub urządzeń do przygotowywania, przetwarzania i magazynowania produktów rolnych na cele energetyczne (15 inwestycji) oraz budowę biogazowni (4 inwestycje), ARR wypłaciła ok. 38,0 mln zł, tj. około 9,2 mln euro, co stanowi około 86 proc. puli środków na ten cel.

Najwięcej środków finansowych trafiło do przedsiębiorców, którzy zrealizowali inwestycje w województwach: lubelskim (14,9 mln zł), wielkopolskim (7,9 mln zł) oraz dolnośląskim (7,1 mln zł).

×