Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Raport o badaniach Seraliniego w połowie listopada

Autor:

Dodano:

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przełożył do połowy listopada datę publikacji końcowego raportu na temat kontrowersyjnych badań, wykonanych przez francuski zespół naukowców, któremu przewodniczył prof. Gilles-Eric Seralini, w celu uwzględnienia ocen, wykonanych przez niektóre państwa członkowskie.

W badaniach opublikowanych na łamach „Food & Chemical Toxicology" autorzy stwierdzają, że szczury żywione kukurydzą GMO NK603 od Monsanto, odporną na glifosat, substancję aktywną herbicydu Roundup oraz pojone wodą zawierającą ten środek w ilościach dopuszczalnych, żyły krócej, miały guzy nowotworowe oraz stwierdzono u nich poważne uszkodzenia wątroby i nerek.

Belgia, Dania, Francja, Niemcy oraz Holandia wykonały oceny badań prof. Seralniniego, dlatego EFSA, jako powód opóźnienia publikacji raportu, podał konieczność uwzględnienia tych ocen w ostatecznej publikacji.

Według wstępnego raportu EFSA opublikowanego na początku października br. badania pod przewodnictwem prof. Seraliniego są nieważne, ze względu na to, że nie zastosowano w nich ogólnie przyjętych metod oraz standardów międzynarodowych.

EFSA poinformował także, że umożliwił profesorowi Seraliniemu dostęp do własnej oceny ryzyka kukurydzy NK603, przeprowadzonej w 2003 i 2009 roku. Według EFSA, francuski profesor nadal nie przedtsawił wymaganych dodatkowych informacji na temat metodologii jego badań.

×