Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzmocnić spółdzielczość

Autor:

Dodano:

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział powołanie departamentu wspierającego rozwój spółdzielczości. Resort chce też zająć się relacjami producentów żywności z sieciami handlowymi.

Największe wyzwanie, jakie stoi przed polskim rolnictwem jest zorganizowanie się m.in. rolników pod względem produkcyjnym. Dlatego istnienie spółdzielczości jest niezwykle ważne w polskich warunkach, gdzie jest duże rozdrobienie produkcji m.in. w województwach południowo-wschodnich - tłumaczył minister, informuje PAP.

Zaznaczył, że osiągnięcia spółdzielczości najlepiej widać na przykładzie branży mleczarskiej, która dobre wyniki uzyskuje m.in. dzięki temu, że współwłaścicielami ich są rolnicy - producenci mleka.

- W resorcie rolnictwa zdecydowanie wzmocnimy komórkę, która będzie wspierała integrację producentów z zakładami przetwórczymi  - powiedział Kalemba.

Resort rolnictwa chce także zająć się rozwiązaniem problemu współpracy producentów żywności z sieciami handlowymi. Poinformował, że w tym tygodniu spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami branży mleczarskiej.

Problem współpracy między np. producentami przetworów mleczarskich a sieciami handlowymi jest poruszany od kliku lat. Branża skarży się m.in. na zbyt wysokie marże, tzw. opłaty półkowe, długi termin zapłaty za produkty i wymuszanie niskich cen za produkty, obciążanie dostawców innymi kosztami. W ocenie Polskiej Izby Mleka, sieci pobierają nawet 30 różnych dodatkowych opłat za sprzedaż towaru.

Spawami tymi zajmowała się powołany pod koniec 2010 r. specjalny międzyresortowy zespół ds. "zwiększania przejrzystości rynku artykułów rolno-spożywczych i poprawy funkcjonowania łańcucha żywnościowego". Miał on opracować kodeks dobrych praktyk między dostawcami a handlem. Jednak dotychczas zespół nie wypracował żadnych rozwiązań.

- W tej sprawie nie ma prostych rozwiązań - stwierdził Kalemba. Wyjaśnił, że zostanie zlecone wysokiej klasy specjalistom: prawnikom i naukowcom, przeanalizowanie relacji handlowych między producentami a supermarketami. - Przyjrzą się oni niedopuszczalnym - naszym zdaniem - relacjom w obrocie produktami mleczarskimi  - podkreślił szef resortu rolnictwa. Jego zdaniem, marża handlowa w wysokości 30-50 proc. ceny detalicznej produktu jest stanowczo za wysoka.

Wyjaśnił, że najpierw zostanie wypracowane stanowisko eksperckie i dopiero wtedy odbędzie się spotkanie z przedstawicielami sieci handlowych. Minister podkreślił, że w tej sprawie chodzi tylko o partnerstwo. Uważam, że potrzebne są rozmowy - dodał.

- Nie jesteśmy zadowoleni z funkcjonowania w tym zakresie Urzędu Konkurencji i Ochrony Konsumentów. Jako poseł interweniowałem wielokrotnie i uważam, że UOKiK powinien więcej w tej sprawie zrobić - zaznaczył Kalemba.

×