Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Hollande: Będziemy działać z Polską na rzecz budżetu UE

Autor:

Dodano:

Będziemy działać wspólnie z Polską na rzecz budżetu unijnego na lata 2014-2020 - zadeklarował prezydent Francji Francois Hollande w piątek w Warszawie. Jak przekonywał, nie chce przeciwstawiać wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

- Dla Europy bardzo ważne jest, aby podjąć dobre decyzje (w sprawie budżetu UE - PAP). Francja i Polska wspólnie muszą te decyzje przygotować, będziemy wspólnie działać w sprawie budżetu, ponieważ nie chcę przeciwstawiać sobie wspólnej polityki rolnej - która jest częścią naszej historii - i polityki spójności, do której Polska jest bardzo przywiązana - powiedział Hollande dzisiaj na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Jak dodał, Polska i Francja będą wspólnie bronić "takiej samej koncepcji budżetu unijnego" - wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

Francja odrzuca propozycję przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, argumentując, że zaproponowane limity na politykę rolną są nie do zaakceptowania. Francja - deklarują jednak jej władze - jest gotowa dążyć do porozumienia w czasie przyszłotygodniowego szczytu poświęconego budżetowi. Polska stoi na stanowisku, że negocjacje nad tą propozycją powinny iść w kierunku zmniejszenia cięć i większych wydatków na politykę spójności.

Nowa propozycja wieloletniego budżetu UE szefa Rady Europejskiej zakłada cięcia w wysokości około 75 mld euro w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (która opiewała na około biliona euro), w tym 29,5 mld dotyczy funduszy spójności i 25,5 mld dopłat w rolnictwie i rybołówstwie.

×