Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Świętokrzyskie z internetem

Autor:

Dodano:

10 mln zł z PROW na likwidację internetowych białych plam. W woj. świętokrzyskim ok. 56 proc. mieszkańców nie ma dostępu do sieci.

Na przełomie roku rozpocznie się nabór wniosków do nowego programu, którego celem będzie likwidacja internetowych białych plam, poinformowała PAP wicedyrektor Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego Mirosława Mochocka.

Pieniądze na ten cel będą pochodziły z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Świętokrzyskie otrzymało na ten cel około 10 mln złotych. Tą kwotę będziemy mogli rozdysponować na tzw. +ostatnią milę+ dostępu do Internetu szerokopasmowego, tam, gdzie dotąd było to niemożliwe - powiedziała Mochocka.

Wicedyrektor Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego przyznała PAP, że w grę wchodziłaby m.in. technologia satelitarna, która obsługiwała by obszary nieobjęte siecią światłowodową czy radiową. - Chcemy działać tam, gdzie z biznesowego punktu widzenia, dla operatorów komercyjnych jest to nieopłacalne  - dodała Mochocka.

Przyznała jednak, że o ile z technologicznego punktu widzenia, da się "załatać" internetowe białe plamy, o tyle problem może dotyczyć dalszego finansowania i utrzymania sieci.

- Jeśli chodzi o obszary o rozproszonej zabudowie, gdzie faktycznie dostępu do sieci nie ma, to trzeba pamiętać, że tam największą przeszkodą są problemy finansowe ludzi, których może być nie stać na abonament. Beneficjentem będzie gmina i to gminy powinny zabezpieczyć potem funkcjonowanie internetu przez co najmniej pięć lat. - przyznała.

Wicedyrektor przyznała, że najpierw gminy muszą zorganizować szeroką akcję informacyjną wśród ludzi i dokonać niezbędnych analiz zapotrzebowania na takie usługi. Kolejną fazą było by poszukiwanie dostawcy, przygotowanie technologii i zawarcie umów z odbiorcami końcowymi.

- Musimy to wszystko nadrabiać. Jeżeli wieś nie będzie skomunikowana ze światem, nie będzie miała szybkiego dostępu do informacji, będziemy się tylko uwsteczniać. Liczę, że takie projekty mogą coś zmienić  - powiedział członek zarządu województwa świętokrzyskiego Piotr Żołądek.

Województwo Świętokrzyskie w ramach środków z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej" realizuje także inny, większy projekt budowy blisko 1,5 tys. km sieci światłowodowej i 148 tzw. węzłów dystrybucyjnych. Dzięki temu, do końca 2014 r. 90 proc. mieszkańców województwa świętokrzyskiego uzyska dostęp do szerokopasmowego Internetu. Obecnie około 56 proc. mieszkańców nie ma łączności z globalną siecią.

Budowa sieci szerokopasmowego Internetu w województwie świętokrzyskim ma kosztować 202 mln zł, z czego 158 mln zł to dofinansowanie w ramach projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej". Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Mochocka, projekt z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, będzie jedynie uzupełniał sieć światłowodową na terenach, które z różnych powodów pozostaną poza jej zasięgiem.
×