Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Serafin: Bez cięć w polityce rolnej i spójności

Autor:

Dodano:

W unijnym budżecie nie będzie głębszych cięć środków na politykę spójności i politykę rolną - zapewnił dzisiaj minister ds. europejskich Piotr Serafin. Nie jesteśmy zaskoczeni wynikami szczytu, przed nami dalsze prace - dodał.

Szczyt UE zakończył się wczoraj bez kompromisu ws. budżetu UE na lata 2014-20. Winą za fiasko obarczano głównie płatników netto. Te kraje to przede wszystkim Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Holandia i Finlandia.

- Jedna rzecz jasna: w latach 2014-2020, gdy idzie o Polskę, środki na politykę spójności będą znacznie większe, także w świetle ostatniej propozycji, niż to co mamy w latach 2007-2013 - zapewnił Serafin w wywiadzie dla RMF FM.

Zapytany, czy Polska ma żal do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że postuluje cięcia budżetowe, odpowiedział: - To nie Angela Merkel, tylko to rzeczywiście wspólna pozycja Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Niemiec, o tym, że potrzebne są głębsze cięcia. Wiemy, gdzie ich nie będzie. Kraje te nie oczekują już głębszych cięć, ani w polityce rolnej, ani spójności.

Serafin zauważył podczas szczytu gotowość Wielkiej Brytanii do uelastycznienia swojego stanowiska.

Serafin podkreślił, że przed szczytem był "cień nadziei" na to, że zakończy się sukcesem. - Szacowałem prawdopodobieństwo powodzenia tego szczytu na 20 procent. Nie udało się. Nie jesteśmy zaskoczeni. Przed nami dalsze prace - powiedział.

×