Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

NFOŚiGW wspiera budowę biogazowni

Autor:

Dodano:

Przybywa biogazowni i elektrociepłowni lub ciepłowni na biomasę- zapewnia Ministerstwo Środowiska.

- Jak wygląda proces realizacji zielonych inwestycji prowadzonych przez krajowego operatora, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? – pytał w Sejmie poseł Waldemar Sługocki, Platforma Obywatelska, podczas debaty nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji oraz ustawy Prawo ochrony środowiska.

Jak wyjaśniła podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Aneta Wilmańska, przybywa inwestycji ograniczających emisję dwutlenku węgla:

- Mamy podpisanych 11 umów na realizację projektów dotyczących biogazowni rolniczych, na kwotę dofinansowania prawie 50 mln zł, i dwie umowy na realizację elektrociepłowni lub ciepłowni na biomasę, na kwotę dofinansowania blisko 11,5 mln zł. W najbliższych tygodniach, w najbliższym czasie, również na początku roku 2013, oprócz tych 193 umów już realizowanych w Polsce planowane jest podpisanie 108 kolejnych umów, przede wszystkim na termomodernizację, na którą chcemy przeznaczyć kwotę dofinansowania w wysokości około 82 mln zł, jak również na realizację przedsięwzięć związanych z biogazowniami rolniczymi. Tu wsparcie jest na poziomie mniej więcej 9 mln zł. Jeżeli mówimy o efektach podpisanych dotychczas blisko 200 umów, to zgodnie z umowami podpisanymi z beneficjentami to jest na rok mniej więcej 250 mln t redukcji emisji CO2.

×