Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Szkodniki nie takie groźne

Autor:

Dodano:

Miniony sezon wegetacyjny kukurydzy był bardzo zróżnicowany pod kątem występowania oraz szkodliwości poszczególnych gatunków szkodników, niemniej był to również okres kiedy na przeważającym obszarze kraju roślina ta znalazła dobre lub bardzo dobre warunki do rozwoju, przez co uzyskiwane plony były zadowalające pomimo występowania niektórych agrofagów – informuje dr inż. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin PIB.

Straty sporządzane przez szkodniki w uprawie kukurydzy mogą być bardzo znaczące, ale wiele zależy od przebiegu pogody. Bowiem w sprzyjających warunkach ich żerowanie może wywołać straty w kukurydzy kiszonkowej w wysokości nawet 10 proc, a w ziarnowej 15-20 proc.

Dodatkowo ich wpływ ma znaczenie na zdrowotność roślin.

- W 2012 r. nie odnotowano większych zmian w składzie gatunkowym szkodników, których liczba wynosi już ponad 30 gatunków. Udało się jednak po kilku latach prób hodowlanych zidentyfikować nowy gatunek, który systematycznie pojawia się na południowym-wschodzie kraju od 2008 roku. Jest nim Celaena leucostigma - motyl z rodziny sówkowate (ta sama rodzina co rolnice), którego gąsienice żerują w łodygach kukurydzy w okresie, gdy rośliny rozwijają od 4 do 9 liści właściwych - podkreśla dr Bereś.

×