Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzrost cen nawozów o kilka procent

Autor:

Dodano:

Wzorem lat ubiegłych ceny nawozów na początku 2013 r. wzrosną o kilka procent – mówi portalowi farmer.pl Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.

Obecnie ceny mocznika kształtują się średnio brutto na poziomie 1700-1800 zł/t, saletry amonowej - 1400-1500 zł/t, saletrzaku - 1200-1300 zł/t, soli potasowej - 1800-1900 zł/t, a fosforanu amonu - 2400-2500 zł/t. Przeważnie w zależności od regionu i od ilości zakupionego nawozu, ceny się trochę różnią. Zwykle różnica ta wynosi 100 zł na tonie.


- W grudniu zaczęły się wypłaty dopłat bezpośrednich, co spowodowało też wzrost popytu na nawozy mineralne - dodaje Zalewski. Jego zdaniem ceny tych produktów przeważnie właśnie wzrastają na przełomie roku, bo dodatkowym bodźcem do podwyżek, zdaniem specjalisty, jest zastrzyk gotówki dla rolników, w postaci wypłat dopłat bezpośrednich. Dużą część tych pieniędzy producenci wówczas przeznaczają na środki produkcji, właśnie nawozy.


Jeszcze w październiku 2012 r. popyt na nawozy mineralne osłabł. Rolnicy wstrzymywali się z zakupami nawozów pod wiosenne wysiewy licząc na obniżki cen. - Niewielki trend spadkowy utrzymywał się od sześciu miesięcy, a w październiku ceny zostały obniżone o 0,1 proc. Najbardziej podrożał wtedy mocznik (o 0,4 proc.) i superfosfat prosty (o 0,3 proc.), a potaniały natomiast nawozy potasowe i wieloskładnikowe oraz pozostałe nawozy fosforowe i azotowe, w tym najsilniej saletrzak (o 0,9 proc.) - podało IERiGŻ. Teraz te ceny poszły nieznacznie w górę.

×