Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowy rok ze spadkiem cen paliw

Autor:

Dodano:

W ciągu ostatniego tygodnia średnie ceny oleju napędowego na stacjach paliw spadły o 2 gr/l. W dużej mierze jest to zasługa silniejszej złotówki.

Przez ostatnie 7 dni na polskich stacjach ceny benzyny spadły średnio o 1 gr/l, oleju napędowego o 2 gr/l, natomiast ceny LPG nie zmieniły się - podaje Polska Izba Paliw Płynnych. Najtańszy olej napędowy (średnie ceny detaliczne) jest w woj. śląskim - 5,46 zł/l, najdroższy - w lubuskim - 5,64 zł/l.

Niższe nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze ceny oleju napędowego skłaniają do zastanowienia nad zrobieniem zapasu przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych.

Czy obecne ceny paliw się utrzymają? Ceny detaliczne oleju napędowego zależą od cen hurtowych, a te są skorelowane z sytuacją makroekonomiczną, zatem zmieniać się będą w zależności od wydarzeń w światowej gospodarce - popytu i podaży. Istotne jest jednak silne umocnienie złotówki w ostatnim okresie, co powoduje że surowiec do naszych rafinerii był w ostatnich miesiącach tańszy.

Na stacjach i w hurcie jest obecnie dostępny zimowy olej napędowy. Dlatego chcąc zrobić zapas paliwa, który będzie wykorzystany wiosną, trzeba się liczyć z konicznością zastosowania właśnie tego rodzaju paliwa.

×