Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ponad 2 mln zł na poprawę jakości życia na wsi

Autor:

Dodano:

Ponad 2,1 mln zł ze środków unijnych mogą uzyskać mieszkańcy południowej części woj. warmińsko-mazurskiego na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie, wnioski o przyznanie pomocy można składać od poniedziałku do 8 lutego za pośrednictwem związku stowarzyszeń "Brama Mazurskiej Krainy" w Nidzicy. To pierwszy w tym roku konkurs ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ogłoszony w woj. warmińsko-mazurskim.

Do rozdysponowania jest ponad 946 tys. zł przeznaczonych odnowę wsi, 395 tys. zł na utworzenie działalności pozarolniczej oraz blisko 788 tys. zł na tzw. małe projekty, służące poprawie jakości życia na obszarach wiejskich.

Zdaniem Ewy Wadeckiej z Lokalnej Grupy Działania "Brama Mazurskiej Krainy" największym zainteresowaniem cieszą się tzw. małe projekty, bo wnioski mogą składać zarówno osoby fizyczne, jak i gminy oraz stowarzyszenia. Mogą one uzyskać środki na wiele form działalności, pod warunkiem, że pobudzi ona aktywność i rozwój społeczności wiejskich.

Pieniądze na odnowę wsi zostaną przeznaczone m.in. na remonty świetlic, rozbudowę wiejskiej infrastruktury, odnowienie zabytkowych obiektów, rozwijanie turystyki i wspieranie lokalnych tradycji.

O dotację na tzw. różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, czyli zapewnianie sobie dodatkowego źródła zarobkowania, będą mogli wystąpić wyłącznie rolnicy, którzy opłacają składki KRUS. Maksymalna kwota dotacji w tym przypadku to 100 tys. zł, a dofinansowanie może stanowić do 50 proc. wartości inwestycji.

Istniejąca od 2006 r. Lokalna Grupa Działania "Brama Mazurskiej Krainy" zrzesza blisko 60 organizacji pozarządowych, przedstawicieli lokalnych samorządów i instytucji biznesowych. Obejmuje działaniem gminy: Działdowo, Dźwierzuty, Iłowo-Osada, Janowo, Janowiec Kościelny, Jedwabno, Kozłowo, Nidzica, Pasym, Płośnica, Rozogi, Szczytno, Świętajno i Wielbark.

×