Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Trudno liczyć na odbudowę pogłowia świń

Autor:

Dodano:

Bardzo wysokie koszty produkcji świń aktualnie nie dają szans na odbudowę krajowego pogłowia – tłumaczył dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki w Pawłowicach podczas konferencji Farmera „Przez Innowacyjność do Sukcesu”.

To, co dzisiaj rolnicy, nie tylko w Polsce ale prawie w całej Europie otrzymują za swoje zwierzęta nie pokrywa kosztów produkcji.

- Patrząc wstecz na cennik zakupów trzody chlewnej w 2012 r. i w pierwszych tygodniach 2013 r., można powiedzieć, że tylko przez kilka tygodni rolnicy otrzymywali zapłatę powyżej 1,9 Euro/kg wbc, która pokrywała koszty produkcji – mówił dr Kamyczek.

Dzisiaj te ceny krążą wokół 1,6 Euro za kg wagi bitej ciepłej. W efekcie trudno jest liczyć na to, aby przy aktualnych warunkach ekonomicznych produkcja świń odbudowała się w Polsce.

- Niestety przy tych cenach jakie mamy, zakładając, że chowamy tuczniki do 110 kg, które są żywione paszą z zakupu w aktualnej, średniej cenie 1250 zł/t netto (wg MRiRW), a ich tusze zostaną sklasyfikowane w klasie Ekstra w średniej cenie 5,17 zł/kg - nie możemy liczyć na pokrycie kosztów produkcji.

Pasza jest dzisiaj tak droga, że nawet przy bardzo dobrych wynikach w tuczu nie możemy sprzedać tuczników w cenie powyżej wartości kosztów produkcji.

- To jest głównym powodem spadku pogłowia i prawdopodobnie następne dane przedstawione przez GUS o stanie pogłowia świń na koniec listopada 2012 r. nie będą pozytywne – mówił dr Kamyczek.

Warto zwrócić uwagę na to, że już nie tylko my borykamy się z niską opłacalnością produkcji trzody chlewnej. W minionym roku dramatyczny wzrost kosztów w tym sektorze produkcji zwierzęcej nastąpił również w: Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii.

- Rekordziści to Wielka Brytania, tam koszty produkcji sięgnęły w ostatnim czasie 2 Euro/kg wbc. W pozostałych krajach np. w Hiszpanii 1,74 Euro/kg wbc. Warto też zwrócić uwagę, że największy producent, czyli Niemcy też mają spore problemy, tam średni koszt produkcji wynosi 1,93Euro/kg wbc.

×