Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

PiS: Za niskie kary za łamanie zakazu uprawy GMO

Autor:

Dodano:

Rozporządzenia przygotowane przez resort rolnictwa zakazujące uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy oraz ziemniaka będą trudne do wyegzekwowania, bo niskie kary za łamanie zakazu sprawiają, że rolnikom opłaci się to - uważa poseł PiS Robert Telus.

Telus podkreślił, że karą za złamanie zakazu wysiewu GMO jest dwukrotność kosztów poniesionych na materiał siewny.

- Rolnikom opłaca się zapłacić karę i popełniać przestępstwo - mówił.

Z kolei Jan Szyszko (PiS) zarzucił autorom rozporządzeń, że zakaz w nich wydany dotyczy tylko dwóch odmian genetycznie modyfikowanych. - Pytanie - co z pozostałymi odmianami? - powiedział.

Według niego za czasów rządów PiS stanowiska były przyjmowane zgodnie z hasłem "Polska wolna od GMO". - W polityce PO i PSL można powiedzieć +Polska wolna dla GMO+ - podkreślił Szyszko.

Nowa ustawa o nasiennictwie zawiera dwie regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych. Dopuszcza ona rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski. Pozostałe przepisy dotyczą wytwarzania i wprowadzania do obrotu materiału siewnego, w tym także odmian regionalnych i amatorskich. Ustanawia zasady dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, a także przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych, warzywnych, szkółkarskich, a także materiału rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych.

Wydane przez rząd rozporządzenia do ustawy zakazują uprawy genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora.

Minister rolnictwa mówił przed kilkoma dniami, że z chwilą wejścia w życie ustawy o nasiennictwie i rozporządzeń, "Polska będzie wolna od upraw roślin GMO". Stanisław Kalemba zaznaczył, że do tej pory nie było przepisów umożliwiających kontrolowanie upraw na polach.

Natomiast ustawa upoważnia do tego Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W razie wykrycia upraw GMO, są sankcje dla rolnika, łącznie ze zniszczeniem takiej uprawy.

×