Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Klopsiki IKEI bez koniny?

Autor:

Dodano:

Czescy inspektorzy znaleźli niezadeklarowane końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach, wyprodukowanych w Szwecji dla grupy IKEA i w polskich hamburgerach wołowych - poinformowała w poniedziałek agencja CTK.

Według CTK oba te produkty zabezpieczono, zanim zostały skierowane do sprzedaży. Państwowa Administracja Weterynaryjna zgłosiła tę sprawę unijnemu systemowi szybkiego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF).

Rzecznik sieci sklepów IKEA w Czechach Petr Chadraba powiedział w poniedziałek, że klopsiki wycofano ze sprzedaży, kiedy czescy inspektorzy wykryli w nich koninę. Dania te były wysyłane przez szwedzkiego dostawcę do 12 krajów europejskich: Słowacji, Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Grecji, Irlandii, na Cypr, Słowację i do Włoch.

IKEA zdecydowała się na wycofanie dań z łącznie 21 krajów, do których trafiały klopsiki od szwedzkiego dostawcy.

Rzeczniczka IKEI Ylva Magnusson wskazała, że firma przeprowadzi własne testy, by potwierdzić wyniki kontroli przeprowadzonych w Czechach. Dodała, że do sklepów w Polsce i Szwajcarii trafiały dania zarówno od szwedzkiego dostawcy, jak i dostawców lokalnych, a teraz będą oferować one tylko klopsiki od lokalnych dostawców.

Wcześniej w poniedziałek oddział IKEA w Szwecji poinformował, że podjął decyzję o prewencyjnym wycofaniu ze sprzedaży klopsików ze szwedzkich sklepów i restauracji ze względu "na zaniepokojenie klientów". - Nasze wewnętrzne kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości - napisano w komunikacie.

Z kolei Karolina Horoszczak z IKEA Polska powiedziała, że sprzedawane w Polsce klopsiki IKEA pochodzą od innego dostawcy niż te sprzedawane w Czechach i w związku z tym "na razie nie ma podstaw, aby podjąć decyzję o wstrzymaniu ich sprzedaży w Polsce". Poinformowała też, że wcześniej polska sieć sklepów IKEA otrzymała zapewnienie od producenta mięsa, że nie występuje w nim konina. Podkreśliła, że mimo tego zlecono dodatkowe badania DNA, których wyniki mają być znane wkrótce.

Skandal z końskim mięsem dodawanym do wołowiny wybuchł w styczniu w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Później koninę w wyrobach mięsnych, które nie powinny jej zawierać, znaleziono w wielu krajach europejskich.

×