Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Contino Epsilon chce wybudować elektrownię wiatrową 700 m od zabudowań

Autor:

Dodano:

Spółka Contino Epsilon planuje budowę elektrowni wiatrowej na terenie gminy Sienno (Mazowieckie). O tym, czy inwestycja ta będzie realizowana, radni gminy zdecydują w ciągu najbliższych miesięcy.

Projekt elektrowni wiatrowej w gminie Sienno zakłada budowę 11 wiatraków o wysokości około 130 m i mocy 3 MW każdy. Wcześniej spółka chciała wybudować tam 30 wiatraków. Przedstawiciel firmy Contino Epsilon Mariusz Szyszka poinformował, że inwestor ograniczył jednak ich liczbę ze względu na sugestie mieszkańców, by wiatraki odsunąć dalej od zabudowań.

- Aby planowana przez nas inwestycja została zaakceptowana przez lokalną społeczność, zmodyfikowaliśmy projekt farmy i zlokalizowaliśmy turbiny dalej niż dopuszcza do tego prawo. Obecnie najbliższe urządzenie będzie zlokalizowane ponad 700 m od zabudowań, a kolejne w odległości blisko 1 km - wyjaśnił przedstawiciel firmy Contino Wind Group Robert Trzaskowski.

Według inwestora dzięki tej inwestycji gmina mogłaby osiągnąć dodatkowe wpływy podatkowe w wysokości nawet 1,5 mln zł rocznie.

Wójt gminy Stanisław Pora przyznał, że to duża kwota zważywszy na to, iż budżet gminy wynosi ok. 15 mln zł. Zaznaczył jednak, że część mieszkańców jest przeciwna inwestycji. Niektórzy obawiają się, że położona w bliskim sąsiedztwie elektrownia mogłaby być uciążliwa i szkodliwa dla zdrowia.

Według Trzaskowskiego w zapisach tzw. planu miejscowego można jednak zastrzec, by zastosowane w elektrowni urządzenia były fabrycznie nowe, a co za tym idzie zaawansowane technologicznie, efektywniejsze i nieuciążliwe dla otoczenia.

O tym, czy inwestycja będzie w gminie Sienno realizowana, zdecydują radni. Według wójta sesja poświęcona budowie farmy wiatrowej odbędzie się jeszcze w tym półroczu. Wówczas radni zdecydują, czy przyjąć tzw. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w takim kształcie, by przewidywało ono możliwość postawienia elektrowni wiatrowej. Przyjęcie takiej uchwały - jego zdaniem - otwierałoby drogę do podjęcia kolejnych działań zmierzających do realizacji inwestycji.

Spółka Contino Epsilon Sp. z o.o. jest częścią Contino Wind Group - grupy podmiotów rozwijających projekty wiatrowe w Polsce i Europie (Francja, Austria, Niemcy). Contino zajmuje się kompleksową realizacją farm wiatrowych - od doradztwa technicznego i administracyjnego przez prowadzenie prac budowlano - montażowych, aż po ich eksploatację. Obecnie w Polsce Contino Wind Group realizuje ponad 30 inwestycji w różnym stadium zaawansowania.

×