Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W precyzyjnej ochronie roślin rolnicy widzą wymierne korzyści

Autor:

Dodano:

Coraz więcej rolników kupujących opryskiwacze zamawia opcję sterowania precyzyjnego wykorzystującego GPS. Systemy te są często montowane również w maszynach już użytkowanych.

- W tej chwili około 30 proc. wszystkich sprzedawanych opryskiwaczy Kuhn jest wyposażonych w system GPS. Ten odsetek stale się zwiększa - mówi Tomasz Raczkowski z firmy Kuhn. Raczkowski dodaje, że gro maszyn już użytkowanych jest doposażanych w takie systemy. Koszt montażu takiego systemu zależy m.in. od podziału na ilość sekcji roboczych.

- Myślę, że za kwotę około 15 tys. zł można już się będzie cieszyć konkretnym rozwiązaniem - dodaje specjalista.

Co sprawia, że coraz więcej osób przekonuje się do wydania dodatkowych pieniędzy na nowoczesne systemy? Przede wszystkim użytkownicy widzą, że precyzyjne opryskiwanie czy nawożenie daje wymierne korzyści.

Raczkowski przekonuje, że korzyści finansowe są bardzo ważne, ale nie jedyne.

- Z układami GPS mamy duże korzyści pod postacią oszczędności, ale również pod względem komfortu pracy. Urządzenia GPS dają na przykład świetne możliwości pracy w nocy. Uważam, że za kilka lat wszystkie duże opryskiwacze zaczepiane będą wyposażone w systemy rolnictwa precyzyjnego - podsumowuje spejcalista.

×