Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wiceminister na Agrotechu: Zwiększymy dopłaty, przesuwając pieniądze z PROW

Autor:

Dodano:

- Przesuniemy 25 proc. pieniędzy z programów rozwoju na dopłaty bezpośrednie w latach 2014 - 2020 - powiedział Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa podczas targów Agrotech w Kielcach.

Tadeusz Nalewajk był pytany przez redkację Farmera o płatności do gruntów rolnych w 2014 r., czyli w roku, w którym wystartuje nowa perspektywa finansowa.

- Ile będzie wynosiła dopłata bezpośrednia do gruntów produkujących zboża? - pytał dziennikarz Farmera. 

Nalewajk poinformował, że 25 proc. pieniędzy z programów rozwoju obszarów wiejskich (II filar Wspólnej Polityki Rolnej) zostanie przesunięte na dopłaty bezpośrednie (I filar WPR). 

Minister nie podał konkretnej stawki dopłaty do hektara. 

Zauważył, że wyrównanie dopłat w Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej nie było możliwe, gdyż większość europosłów opowiedziała się przeciw wyrównaniu, w tym także z tych krajów, gdzie dopłaty są niższe niż w Polsce. 

Nalewajk poinformował, że resort rolnictwa pracuje nad wsparciem rolnictwa w okresie przejściowym.

- Nie od razu od 2014 roku ruszą programy z II filara (dzisiejszy PROW - dopisek redakcji) i dlatego myślimy o kredytach - mówił Nalewajk. 

Wiceminister dodał, że obecnie trwają prace nad zagospodarowaniem pieniędzy z II filara Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020. 

×