Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Śnieg utrudnia siewy również na Ukrainie i w Rosji

Autor:

Dodano:

Opóźnienie w siewach zbóż jarych tyczy się nie tylko Polski, ale też naszych wschodnich sąsiadów: Ukrainy i Rosji.

Zdaniem analityków obecne warunki pogodowe znacznie utrudnią zasiewy jęczmienia jarego w obu krajach i w konsekwencji mogą doprowadzić do spadku produkcji tego gatunku.

- Opóźnienie zasiewów o dwa czy trzy tygodnie wpłynie negatywnie na plonowanie jęczmienia, mogąc doprowadzić do gorszych wyników produkcji - spadek o 15-18 proc. Przed wystąpieniem wzmożonych opadów śniegu prognozy tegorocznej produkcji jęczmienia na Ukrainie były bardzo optymistyczne. Według UkrAgroConsult, w 2013 r. zbiory jęczmienia miały wzrosnąć do 8,2 mln t w porównaniu do 6,5 mln t rok wcześniej. Spodziewany był także wzrost eksportu tego gatunku - z 2,1 mln t w sezonie 2012/13 do 2,8 mln t w sezonie 2013/14 - podaje FAMMU/FAPA na podstawie Reuters.

W Rosji największych problemów z zasiewami jęczmienia jarego w związku z niespodziewanymi obfitymi opadami śniegu można spodziewać się przede wszystkim w środkowej części kraju i w rejonie Wołgi. Te rejony dostarczają odpowiednio 37 i 30 proc. ziarna.

- Wszystko wskazuje na to, że w obu tych kluczowych rejonach upraw jęczmienia jarego zasiewy będą znacznie opóźnione. Niestety synoptycy nie zapowiadają rychłej poprawy warunków pogodowych. Jak na razie największe zagrożenia występuje w przypadku jęczmienia jarego. Analitycy SovEcon nie mają póki co obaw co do upraw pszenicy - dodaje FAMMU/FAPA.

×