Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Marzec ożywił rynek ciągników

Autor:

Dodano:

Po dość umiarkowanym początku roku w handlu maszynami, w marcu sprzedaż ciągników wzrosła niemal o 50 proc.

Sytuacja dotyczy zarówno ciągników nowych, jak i używanych. Z danych IBRM Samar wynika, iż w marcu zarejestrowano 1675 nowych ciągników, gdzie w lutym było to „zaledwie" 1165 maszyn.

Według niektórych handlowców, spory wpływ na taki rozwój sytuacji mają m.in. opóźnione wpływy z dopłat bezpośrednich. Wielu rolników jeszcze do tej pory nie uzyskało dopłat.

Piotr Dziamski, szef marketingu John Deere Polska, zauważa inną rzecz. - Na początku roku 2013 większość rolników decydując się na zakup ciągnika planowało jego odbiór w marcu, aby rozpocząć wiosenne prace polowe. Dlatego tak znacząca różnica między lutym a marcem 2013 w ilości zarejestrowanych maszyn - wyjaśnia.

Mimo wzrostu sprzedaży w marcu, pierwszy kwartał br. i tak odnotowuje spadek o ponad 18 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2012 r. Rejestracja nowych ciągników była mniejsza w poszczególnych miesiącach pierwszego kwartału:


Wraz ze wzrostem sprzedaży nowych ciągników, rolnicy zdecydowanie częściej sięgają po maszyny używane. Tradycyjnie w pierwszych miesiącach roku sprzedaje się ich najwięcej. Od początku roku zarejestrowano niemal 4,5 tys. ciągników „z drugiej ręki". Tylko w marcu zarejestrowano prawie 1800 sztuk.

×