Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zbierzemy więcej rzepaku na świecie o 2,7 proc.

Autor:

Dodano:

W bieżącym sezonie 2012/13 prognozy globalnej produkcji rzepaku przewidują obecnie około 62,1 mln ton (+2,7 proc.). Wobec prognoz z lutego br. globalna produkcja powinna zwiększyć się o 0,76 mln ton, natomiast wobec poprzedniego sezonu wzrośnie o 1,63 mln ton - podała FAMMU/FAPA na podstawie Oil World.

Dzięki poprawie perspektyw zbiorów dla Indii i Australii w bieżącym sezonie prognozy globalnej podaży rzepaku przewidują wzrost o 0,11 mln ton (+0,2 proc.).

W ciągu miesiąca zwiększono prognozy zbiorów dla Indii z 7 do 7,2 mln ton, natomiast dla Australii z 3,2 do 3,7 mln ton. Oil World W zwiększył szacunki dla Unii o 0,07 mln ton do 19,24 mln ton.

Globalna podaż rzepaku powinna osiągnąć 67,4 mln ton.
Niewielki przyrost podaży rzepaku spowoduje wbrew wcześniejszym prognozom 0,7 proc. wzrost światowego przerobu do 59,3 mln ton.

W pierwszej połowie bieżącego sezonu z powodu wzrostu przerobu wobec analogicznego okresu rok wcześniej spadły globalne zapasy surowca na początku br. Powoduje to przyhamowanie eksportu i przerobu w okresie grudzień/czerwiec'2013 poniżej poziomu rok wcześniej.

Perspektywy dla zbiorów rzepaku w br. są jak na razie dobre w Unii oraz WNP po części dzięki hibernacji roślin pod śniegiem. Jeśli dopisze aura to zbiory w UE i na Ukrainie mogą wzrosnąć.

×