Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Trzeba pobudzić rośliny do krzewienia

Autor:

Dodano:

Zboża ozime wymagają teraz poprawienia ich krzewistości i rozbudowy systemu korzeniowego. Potrzebują nawożenia azotowego w formie szybko działającej – najlepiej w formie azotanowej, aby zniwelować zaistniałe straty.

- Jeśli zastosowana już została na początku marca - w ciepłym tygodniu - pierwsza dawka azotu to mamy jeszcze czas na drugą. Jednak w tym przypadku trzeba będzie przyspieszyć drugą dawkę, na fazę końca krzewienia - mówi Łukasz Biniek, agronom z firmy Yara Poland.

Dodatkowo zaleca zabieg dolistny z dodatkiem chlorku chloromekwatu. - Mangan i miedź wspólnie z CCC pobudzą rośliny do krzewienia, a cynk pobudzi system korzeniowy - dodaje Bieniek.

Jak podkreśla, na plantacjach „normalnie" rozwiniętych możemy wstrzymać się z drugą dawką azotu do fazy BBCH 31-32 (od pierwszego kolanka do drugiego kolanka). - Jednak oprysk mikroelementami zalecamy w fazie końca krzewienia - radzi Biniek.

W przypadku, w którym nie zastosowano jeszcze pierwszej dawki azotu, zasadne jest zastosowanie jej możliwie jak najszybciej. Jak tylko warunki pogodowe na to pozwolą, a na szczęście prognozy są obiecujące.

×