Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Na dobre trwają siewy buraków cukrowych

Autor:

Dodano:

Zasiewy buraków cukrowych już trwają. Dla przykładu w Grupie Südzucker Polska pierwszy siew odbył się 11 kwietnia, nie wszędzie zabieg był możliwy w tym czasie, ale teraz już tak.

Jak przypominają przedstawiciele koncernu, pośpiech może nas tylko zgubić i doprowadzić do pojawienia się błędów agrotechnicznych. Dlatego podpowiadają na co trzeba uważać.

Südzucker jako pierwszą zasadę wymienia wilgotność gleby, która jest potrzebna do przeprowadzenia odpowiedniego siewu. Jak mówią, jeśli się nie ,,maże" można ją uprawiać i siać buraki.

- Wiosenną uprawę przeprowadzamy na taką samą głębokość jak siejemy - ok 2 cm. Uprawę ograniczamy do jednego, maksymalnie dwóch dobrze wykonanych przejazdów agregatem uprawowym - radzą przedstawiciele Südzucker.

Co jest jeszcze istotne? Drugą zasadą jest stan ciągników, najlepiej jak są one zaopatrzone w szerokie lub podwójne koła, aby zapobiec nadmiernemu ugnieceniu i zniszczeniu struktury gleby.

- Uprawa przedsiewna nie może naruszać podsiąku kapilarnego wody w zagęszczonym podłożu. Nie mieszamy różnych odmian w sekcjach, pamiętamy o ścieżkach technologicznych, wyznaczamy miejsce pod pryzmę - przypominają plantatorom eksperci z koncernu. 

×