Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Oszczędź na zakiszaniu dzięki owijarce szeregowej

Autor:

Dodano:

W ofercie Samaszu nowy produkt – owijarka szeregowa Spider. Pozwala ona na owinięcie jednego balotu w około 16 sek., a oszczędność folii, w porównaniu do tradycyjnej owijarki, może przekroczyć 60 proc.

Zaletą maszyny jest jej niezależność od napędu ciągnika. Podzespoły są zasilane niewielkim, benzynowym silnikiem, który w ciągu godziny spala około 1 L paliwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jednym ciągnikiem lub ładowarką (w opcji własny hydrauliczny napęd) można przetransportować owijarkę w miejsce składowania kiszonki i prowadzić zwózkę bel do owijania.

Tempo pracy maszyny zależy głównie od szybkości dostarczania sprasowanych balotów. Spider potrzebuje na owinięcie jednego balotu około 16 sekund. Rękaw jest wypychany z urządzenia na rolkach i układany na dowolnym podłożu, a maszyna samoczynnie się cofa. Można dokładnie określić kierunek układania rękawa, ponieważ poruszającą się owijarką można kierować (sterowanie hydrauliczne).

Spider jest dostępny w kilku wersjach wyposażenia i wielkości prasowanego materiału. Możliwe jest silosowanie dużych bel lub kostek. Zakiszanie i przechowywanie w rękawie jest bardziej ekonomiczne od sianokiszonki w owiniętych pojedynczych balotach. Po zamknięciu końcówki owijarka szeregowa owija bele tylko w obwodzie, podczas gdy owijarki indywidualne owijają końcówki każdej beli. Producent podaje, że w ten oto sposób udaje się uzyskać oszczędność folii o co najmniej 60 proc. Skraca się również czas owijania.

Początek i koniec rękawa, gdzie płaskie części balotu nie są pokryte folią, wymagają uszczelnienia. Można je wykonać na przykład przez umieszczenie „korka" w postaci worka do sianokiszonki lub pojedynczego balotu siana lub słomy.

×