Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pęknięcia - wrota dla chorób grzybowych

Autor:

Dodano:

Po długiej zimie rzepaki wystrzeliły – nadrabiają zaległości z powodu opóźnionej wiosny. Na intensywny rozwój ma wpływ wysoka temperatura i wilgotność. Te wszystkie czynniki mogą się jednak przyczynić do zwiększonej podatności roślin na choroby, dlatego szczególnie w tym sezonie ważna będzie ochrona fungicydowa.

Przyrost roślin jest bardzo intensywny, co sprawia, że ich tkanki nie są tak elastyczne jak zwykle i pękają. - Pęknięcia są furtką z kolei do wystąpienia chorób grzybowych. Może być ich więcej nić zwykle - mówi portalowi farmer.pl dr inż. Agnieszka Krawczyk, kierownik Działu Systemów Produkcji Rolnej, Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W tym roku wszystkie zabiegi uprawowe trzeba wykonać na już, a logistycznie nie jest to możliwe, dlatego rolnicy muszą ustalić pewne priorytety i wybrać te najważniejsze. Czynnikiem, który determinuje tę kolejność są zalecane terminy agrotechniczne. Dlatego na przykład siew kukurydzy w województwie opolskim nie jest przeprowadzany na taką skalę, jak w innych latach, bo można się z nim jeszcze wstrzymać.

Są ważniejsze prace takie jak np. siew buraków cukrowych, czy walka z chowaczami w rzepaku, których jest więcej w tym roku niż zwykle. Na plantacjach tej rośliny pojawił się też słodyszek.

Intensywnie z powodu wysokiej wilgotności rozwijają się chwasty. Trzeba pamiętać, że w uprawie buraków, należy wykonać oprysk herbicydowy do 10 dni po siewie, a w uprawach ziemniaków odchwaszczanie doglebowe przewschodowe musi być wykonany najpóźniej na siedem dni przed wschodami tej rośliny.

×