Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kukurydza, kukurydza, kukurydza!!!

Autor:

Dodano:

W mijającym tygodniu ceny kontraktów terminowych na zboża ponownie spadły. Jednak niechlubną rekordzistką jest kukurydza notowana na paryskiej MATIF, której cena prawie nieprzerwanie spada od pięciu tygodni. Perspektywy niestety nie są ciekawe!

Pszenica na MATIF w kontrakcie majowym spadła przez tydzień o 1,2 proc., natomiast na CBOT potaniała o 2,9 proc. Kukurydza w Paryżu spadła o 2,3 proc., a w Chicago obniżyła się o 1,2 proc.

Szczególnie słabe zachowanie się cen kukurydzy (po obu stronach Atlantyku) ma swój wyraz w mocnych oczekiwaniach wysokich zbiorów tego ziarna w nadchodzącym sezonie. Ostatnie szacunki IGC (Międzynarodowa Rada Zbożowa) mówią o spodziewanych światowych zbiorach w rekordowej wysokości 937 mln ton. Oczekiwanie produkcji w USA oscyluje w okolicach 370 mln ton, czyli podobnym poziomie jak szacowano przed rokiem, przed wystąpieniem wielkiej suszy, która ograniczyła zbiory w tym kraju o prawie 100 mln ton. Jak pamiętamy to pozwoliło wywindować ceny kukurydzy na światowych rynkach o ok. 50 proc. w czerwcu/lipcu ub. roku.

Mijający sezon nie był korzystny także w Unii Europejskie, w którym zebrano znacznie mniej kukurydzy niż pierwotnie przewidywano (z powodu suszy na południu Europy). Obecnie oczekuje się zbiorów w nadchodzącym sezonie na poziomie ok. 10 mln ton wyższym niż przed rokiem, gdy plony wyniosły tylko ok. 55 mln ton.

W Polsce obecny sezon był rekordowy pod względem produkcji ziarna kukurydzy, znacznie przekraczający nasze wewnętrzne potrzeby (zebrano blisko 4 mln ton ziarna przy szacowanym zużyciu 2-2,5 mln ton). Złożyły się na to w dużej mierze konieczne przesiewy ozimin po srogiej zimie. Rolnicy byli bardzo zadowoleni zarówno z osiąganych plonów jak i cen.  W efekcie obecnie sieją kukurydzę na potęgę, z dwóch powodów - przed rokiem dobrze na tym wyszli i opóźniona wiosna ograniczyła zasiewy innych zbóż jarych.

Pytanie tylko, czy będzie „powtórka z historii". Dobry mijający sezon na kukurydzy rozbudził u niektórych rolników wyobraźnię. Jeden z zaprzyjaźnionych plantatorów powiedział mi wprost. „Po cholerę mam się męczyć z rzepakiem, który albo wymarznie albo nie, jak mogę spokojnie posiać kukurydzę, ponieść niższe nakłady, mieć dobry plon i dobre pieniądze". W efekcie - dla ostrożności - posiał o połowę mniej rzepaku i dwa razy zwiększył areał zasiewu kukurydzy.

Kukurydza, kukurydza, kukurydza! W zasadzie, można by powiedzieć nagłe odkrycie sezonu. Jednak przed nagłym zachłyśnięciem się tą uprawą chciałbym delikatnie ostrzec, a w zasadzie zwrócić uwagę na kilka faktów, które niekoniecznie będą gwarantować wielkie kokosy z jej uprawy w nadchodzącym sezonie.

Po pierwsze, wspomniane duże prognozy produkcji światowej. Nie raz pisałem o globalizacji rynku i jego konsekwencjach. Nomen omen to dzięki drastycznemu spadkowi zbiorów na świecie w bieżącym sezonie nasi rolnicy pomimo dużego zwiększenia produkcji kukurydzy na ziarno tak dobrze na tym wyszli.

Po drugie, wystarczy porównać ceny terminowe kukurydzy na światowych giełdach (z bieżącego i przyszłego sezonu), aby się przekonać, że przynajmniej obecnie nie malują się w obiecujących barwach.

Kukurydza z nowych zbiorów (kontrakt listopadowy) w Paryżu notowana jest aż o 12,8 proc. niżej od najbliższego kontraktu obejmującego stare zbiory (czerwiec). W przeliczeniu na złotówki czerwcowy kontrakt na kukurydzę na MATIF kosztował w piątek 891 zł, ale listopadowy już tyko 777 zł. Wiadomo, że nie ma bezpośredniego przełożenia kursów notowań na rynkach innych niż nasz, ale wiadomo, że pewne relacje cenowe są zawsze zachowane (wynika to m.in. z kosztów transportu).

Tak więc jeżeli obecnie w naszym kraju za tonę kukurydzy płaci się 800-850 zł, to obecnie można się spodziewać, że po żniwach będzie to ok. 690-740 zł/t. Jeżeli światowe ceny będą nadal spadać, to oczekiwana cena kukurydzy na naszym rynku będzie również zniżkować.

Pamiętajmy, że jest to cena suchej kukurydzy. Koszt dosuszania w naszym kraju jest dość znaczny. Przypomnę, że na jesieni ub. roku za mokre ziarno płacono u nas nawet poniżej 500 zł/t.

W sumie, jak pisałem w komentarzu do rzepaku, i tak pogoda zdecyduje o opłacalności. Jeżeli powtórzy się kataklizm suszy z ub. roku w USA i płd. Europie to cena na pewno pójdzie mocno w górę. Ale jak pisała w wierszu Szymborska - „nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy"... resztę pozostawiam do oceny i przemyśleń czytelników.

Na paryskiej giełdzie notowania kontraktów majowych pszenicy spadły w ciągu tygodnia o 1,22 proc. i kosztowały 242,50 EUR/t. Cena kontraktów listopadowych obniżyła się o 2,91 proc., styczniowe potaniały o 2,57 proc. i kosztowały 208,25 i 208,25 EUR/t.

Czerwcowe kontrakty na kukurydzę spadły o 2,28 proc. i kosztowały 214,25 EUR/t. Kontrakty sierpniowe potaniały o 1,93 proc., listopadowe obniżyły się o 3,36 proc. i kosztowały 215,50 i 186,75 EUR/t.

W Chicago kontrakty majowe pszenicy przez tydzień spadły o 2,86 proc. i kosztowały 253,07 USD/t, kontrakty wygasające w lipcu potaniały o 2,67 proc., wrześniowe obniżyły się o 2,37 proc. i kosztowały 254,45 i 257,57 USD/t.

Kukurydza w kontrakcie wygasającym w maju potaniała o 1,23 proc. i kosztowała 253,53 USD/t. Kontrakty lipcowe spadły o 2,09 proc., wrześniowe potaniały o 4,76 proc. i kosztowały odpowiednio 243,99 i 214,46 USD/t.

Cena kontraktów terminowych pszenicy z basenu Morza Czarnego notowanych na CBOT wygasających w marcu nie zmieniła się i wyniosła 320,00 USD/t. Kontrakty majowe i lipcowe również nie zmieniły wyceny i kosztowały odpowiednio 322,10 i 307,60 USD/t.

×