Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Złagodzenie w sprawie eksportu ziemniaków

Autor:

Dodano:

- Polskie ziemniaki sprzedawane do Unii Europejskiej są poddane ostrzejszym testom bakteriologicznym niż w innych krajach. Ministerstwo prosi Komisję Europejską o złagodzenie przepisów i przypomina rolnikom o korzyściach z posiadania tak zwanych paszportów roślinnych – informuje Opolska Izba Rolnicza.

- Resort rolnictwa wystąpił z wnioskiem do KE o zmianę zasad prowadzenia badań ziemniaków pod kątem występowania bakterii Clavibacter michiganensis ssp. Sepedonicus (Cms). Obecnie konieczne jest badanie na próbie 400 bulw z każdych wysyłanych 25 ton ziemniaków. Poza tym badania muszą przejść pozostałe partie ziemniaków wysyłane z danego gospodarstwa - podaje OIR.

Jak informuje, resort z kolei sugeruje, aby rolnicy stosujący sadzonki kwalifikowane nie musieli badać wszystkich partii ziemniaków, a tylko te, które są przeznaczone do wysyłki.

- Propozycje te były omawiane pod koniec marca i zostały pozytywnie zaopiniowane przez pozostałe państwa członkowskie. Komisją uzależnia jednak ostateczną decyzję od uregulowania przez Polskę kwestii wywożenia z naszego kraju ziemniaków bez wymaganych zaświadczeń. Na nasilenie się tego zjawiska zwracały uwagę inne kraje unijne uczestniczące w rozmowach - dodaje Izba.

×