Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Europejscy producenci świń rozczarowani cenami

Autor:

Dodano:

W ciągu ostatniego tygodnia europejscy producenci świń oczekiwali jeszcze bardziej niż ostatnio na podwyżki cen trzody chlewnej. Głównym powodem był początek sezonu grillowego, a wraz z nim większe zapotrzebowanie konsumentów na mięso. Stało się jednak inaczej.

Ostatni, 18 tydzień 2013 r. Francuzi odnotowali spadek cen  tusz wieprzowych o 3,8 eurocenta, był to kolejny tydzień umacniania się tendencji spadkowej cen wieprzowiny w tym kraju. Ta decyzja nie pozostała obojętna na sytuację cenową tusz wieprzowych w pozostałych krajach Europy Środkowej.

Obniżki zaczęły się od ubiegłego czwartku.  W Niemczech średnia cena tusz zmniejszyła się o 6 eurocentów. Mniej oferowano również w Austrii, Belgii i w Holandii. Tym zmianom nie oparła się również Hiszpania, gdzie przez ostatnie osiem tygodni średnia krajowa cena tusz praktycznie się nie zmieniała.

Niezmienione ceny w porównaniu do 17 tyg. 2013 r. obserwowaliśmy w Danii, Irlandii i we Włoszech.

Poniżej przedstawiamy ceny wieprzowiny w poszczególnych krajach UE. Dane zbieranie przez ISN Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Świń, ceny netto min. 56 proc. mięsności i min. 78 proc. wybojowości.
×