Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wysokie eksport zbóż z Rosji

Autor:

Dodano:

Eksport zboża z Rosji, w obecnym sezonie rolniczym przekroczył 15 mln ton - poinformowała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Jak podaje rosyjska firma analityczna Sovecon, w kwietniu br. eksport zboża w Rosji wyniósł 480 tys. ton. Według szacunków w maju br. ma on wzrosnąć do około 500 tys. ton. Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa podało, że od początku sezonu rolniczego (od 1 lipca 2012 roku do kwietnia 2013 roku) zagraniczne dostawy rosyjskiego zboża wyniosły 14,7 mln ton.

Firma Sovecon zaznacza, że w kwietniu tego roku największy, ponad dwukrotny wzrost pokazał eksport pszenicy, który wyniósł 194,5 tys. ton w porównaniu do marca br. Jest to najlepszy wynik od początku tego roku. Eksperci tłumaczą, że odnowienie konkurencyjności rosyjskiej pszenicy jest związane ze spadkiem cen wewnętrznych na tle stabilnych cen eksportowych na pszenicę europejską. Dodatkowo Rosjanie poszerzyli kierunki zbytu zboża. Największym odbiorcą tej produkcji rolniczej jest Turcja. Na drugim miejscu znalazła się Grecja. W dalszej kolejności są Tunezja, Kirgizja i Albania.

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa prognozuje, że w obecnym sezonie rolniczym eksport zboża wyniesie około 15,6-15,7 mln ton. Będzie to spadek w porównaniu do zeszłorocznych wyników, kiedy Rosja wyeksportowała rekordowe 27,2 mln ton zboża.

×