Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Skrzypionki atakują, pojawiły się już larwy

Autor:

Dodano:

W ostatnich latach nasilenie występowania skrzypionek w naszym kraju znacznie wzrosło. Ten rok jednak bije wszystkie „na głowę” – szkodniki pojawiły się wcześniej i jest ich wyjątkowo dużo. Atakują obecnie nie tylko zboża ozime, ale już jare we wczesnych fazach rozwojowych.

W Polsce mamy do czynienia z dwoma gatunkami skrzypionek: zbożową i błękitek. Obie należą do rodziny stonkowatych, podobnie jak stonka ziemniaczana i dlatego na podstawie ich pojawu można też wywnioskować, jak dużo będzie stonki w uprawach ziemniaka. Zatem już teraz można powiedzieć, że tego ostatniego będzie równie dużo jak skrzypionek.

Jeśli chodzi o skrzypionki to najgroźniejsze są ich larwy i te się zwalcza. Pojawiły się one już na polach we wschodnich częściach kraju w innych na razie żerują chrząszcze, które owszem przegryzają liści, ale nie są tak niebezpieczne jak larwy, które zwykle atakują najważniejszą część rośliny, a więc liść flagowy i podflagowy, które generują plon.

Progi ekonomicznej szkodliwości to 1-1,5 larwy na jednym źdźble: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta i 0,5-1 larwy na jednym źdźble: jęczmienia jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa.

Przedstawiamy wybrane preparaty do walki ze skrzypionkami:

Jęczmień ozimy i jary, owies, pszenic ozima i jara, pszenżyto ozime i jare i żyto środki z grupy pyretroidów:
Alstar Pro 100 EW (pyretroid), Ammo Super 100 EW (pyretroid), Fury 100 EW (pyretroidy), Minuet 100 EW, Rage 100 EW, Titan 100 EW.

Jęczmień jary, pszenica ozima:
Bi 58 Nowy 400 EC, Danadim 400 EC, Danadim Progress 400 EC, Hunter 400 EC, Rodan 400 EC - związki z grupy fosfoorganicznych.

Cyperkill Super 250 EC, Cyperkill Max 500 EC, Fastac 100 EC, Decis Mega 50 EW, Karate Zeon 050 CS, Rapid 060 CS - związki z grupy pyretroidów.
Eforia 065 ZC - związek z grupy neonikotynoidów i pyretroidów.

Pszenica ozima i pszenżyto ozime:
Sumi Alpha 050 EC (pyretroid).

Pszenica ozima:
Alfazot 025 EC, Bulldock 025 EC - pyretroidy.
Pyrinex 480 EC, Pyrisimex 480 EC - związki z grupy fosforoorganicznych.

×