Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tanieją zboża na światowych giełdach

Autor:

Dodano:

Na światowych giełdach spadają notowania zbóż. W połowie mają pszenica na paryskiej giełdzie Matif z terminem dostaw w listopadzie kosztowała 208,5 euro za tonę. Potaniała także pszenica na amerykańskich giełdach: w Chicago, Kansas i Minneapolis.

Notowania pszenicy na paryskiej giełdzie w ciągu tygodnia spadły o 15 proc., potaniała także pszenica paszowa na londyńskiej giełdzie. Dosyć stabilne są natomiast ceny na giełdzie w Budapeszcie. W przeliczeniu na złote w kontrakcie z dostawą na wrzesień pszenica kosztowała w połowie maja ok. 765 zł za tonę, wobec 872 zł/t - w Paryżu.

Taniej jest na amerykańskich giełdach. W Chicago cena pszenicy z dostawą na lipiec spadła o 4 proc. do 252,7 dolarów za tonę. W Kansas notowania tego zboża obniżyły się o ponad 6 proc. do ok. 273 USD/tonę, a w Minneapolis - o 6,3 proc. do ponad 295 USD za tonę - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa.

W ocenie ekspertów, zboże tanieje ze względu na zbliżające się zbiory pszenicy ozimej na półkuli północnej, m.in. w USA. Ponadto do spadku notowań przyczyniły się ostatnie bardzo optymistyczne prognozy zbiorów ziarna na świecie w sezonie 2013/14.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), światowe zbiory pszenicy w sezonie 2013/14 wyniosą 695 mln ton, tj. o 5,4 proc. więcej w porównaniu z sezonem poprzednim. Natomiast w majowej ocenie Amerykańskiego Departamentu Rolnego (USDA) zbiory mogą wynieść nieco ponad 701 mln ton, tj. o 6,9 proc. więcej w niż w kończącym się sezonie 2012/2013.

Obniżka notowań giełdowych dotyczy także kukurydzy. W Chicago za tonę tego zboża z dostawą na lipiec trzeba było zapłacić w połowie maja 252,5 USD/tonę, co oznacza, że kukurydza była o 7,6 proc. tańsza niż tydzień wcześniej. Jeszcze bardziej spadły ceny kontraktu z dostawą na wrzesień - o 14,6 proc. do 218 USD/tonę. Ostatnie spadki notowań kukurydzy to skutek bardzo optymistycznych prognoz zbiorów kukurydzy na świecie. Według amerykańskich analityków, wyniosą one aż 966 mln ton, czyli będą o 12,7 proc. więcej w tym sezonie.

W Stanach Zjednoczonych, w ocenie ekspertów, zbiory kukurydzy będą rekordowe, i ukształtują się na poziomie prawie 360 mln ton, tj. o ponad 31 proc. wyższym niż w sezonie 2012/13. Niemniej jednak bilans kukurydzy w USA w sezonie 2012/13, ze względu na bardzo duże straty spowodowane przez ubiegłoroczną suszę, jest napięty. Zapasy tego zboża są niskie, a Stany zmuszone były do importu kukurydzy z Ameryki Południowej i Kanady.

Obecnie pszenica konsumpcyjna w Polsce kosztuje średnio ok. 980-985 zł za tonę (238 euro/t). Cena ta jest od kilku tygodni stabilna, ale z tendencja spadkową. W porównaniu z innymi krajami UE, ceny tego zboża są na średnim poziomie (239 euro/t). Droższa pszenica jest m.in. we Francji, Niemczech i Hiszpanii. Najwięcej trzeba za to zboże zapłacić w Danii (260 euro/t). Natomiast taniej można je kupić m.in. w Czechach, na Słowacji, w Rumunii czy Bułgarii. Najtańsza jest na Węgrzech (214 euro/t).

×