Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Sianokosy w pełni – ważna jakość

Autor:

Dodano:

Na Podlasiu trwa zbiór traw z pierwszego pokosu. Oprócz odpowiedniej fazy rozwojowej roślin na jakość wyprodukowanej paszy wpływa również pogoda.

Województwo podlaskie mlekiem stoi, to właśnie tu jest największa koncentracja producentów mleka. Pomimo przedłużonej zimy widać, że plony zielonki są na bardzo dobrym poziomie.

Zakiszana zielonka łąkowa jest w wielu gospodarstwach podstawową paszą objętościową. Poza doborem odpowiedniego składu gatunkowego roślin do stanowiska, na którym są uprawiane, bardzo ważnym elementem w produkcji najwyższej jakości kiszonek czy sianokiszonek jest odpowiedni termin zbioru.
 
W ostatnich latach przy produkcji kiszonek czy sianokiszonek ważne jest by ze wszystkimi pracami w porę się uwinąć. Szybko kosić i zbierać nim pogoda się zmieni. Przy areale 100 hektarów łąk potrzebujemy dobrego i wydajnego sprzętu, a zdarza się, że i pogoda dołoży swoje – mówi Marek Komar z Poświętnego na Podlasiu.

Zbiór traw z pierwszego pokosu trwa kilka dni, a dziennie jesteśmy w stanie sprzątnąć ok. 25 ha łąk. Rocznie zwijamy ok. 5 tys. balotów. By poprawić jakość paszy stale odnawiamy skład botaniczny łąk, a także modernizujemy park maszyn zielonkowych – dodaje Komar.
×