Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Czysty Bałtyk

Autor:

Dodano:

Rolnicy zadbają, żeby Morze Bałtyckie było wolne od biogenów.

Pomogą im w tym firmy. Nawozowa Yara ogłosiła swoje zaangażowanie na rzecz ograniczenia wypłukiwania azotu z pól uprawnych do Morza Bałtyckiego. Yara będzie wykorzystywać swoje produkty, kompetencje wdrożeniowe oraz uprawy i technologie w celu wspierania ochrony środowiska i rentowności w około 120 gospodarstwach pokazowych i wdrożeniowych wokół Bałtyku.

- Problem eutrofizacji Morza Bałtyckiego to jeden z głównych problemów środowiskowych. Jednakże dzięki stosowaniu najlepszych praktyk rolniczych, nowych technologii i innowacji można uzyskać optymalne wykorzystanie składników pokarmowych, mówi dyrektor generalny i prezes Yara - Jorgen Ole Haslestad.

- Wizją Yara jest przekształcenie regionu Morza Bałtyckiego w jeden z najbardziej postępowych regionów rolniczych na całym świecie, a jest to możliwe do osiągnięcia dzięki współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym - dodaje Jorgen Ole Haslestad.

Yara angażuje się w wspieranie europejskiej sieci programu "Baltic Deal", który jest ukierunkowany na pomoc rolnikom w celu zmniejszenia odpływu składników odżywczych do morza przy jednoczesnym zachowaniu wydajności i konkurencyjności.

Sieć składa się z 118 gospodarstw wokół Morza Bałtyckiego. Yara będzie dzieliła się swoją wiedzą na temat najlepszych praktyk rolniczych poprzez organizowanie spotkań w gospodarstwach pokazowych w Finlandii, Szwecji, Danii, krajach bałtyckich, Polsce i Niemczech.

Opracowano kilka nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, tj. Yara N-Sensor dla poprawy efektywności składników odżywczych oraz P-TraP, aplikacji gipsowej, która znacznie zmniejsza wyciek fosforu z pól do dróg wodnych. Yara zobowiązuje się do użyczenia trzech N-Sensorów dla rolników w Finlandii, Polsce i na Łotwie.

Yara N-Sensor to urządzenie montowane na kabinie ciągnika, które wykrywa obszary o różnym poborze azotu i odpowiednio dostosowuje aplikację nawozów azotowych w trakcie pracy. W ten sposób, w każdym miejscu na polu, dozowanie azotu jest odpowiednio dostosowane do zapotrzebowania roślin, zatem można uniknąć nadmiernego lub niedostatecznego nawożenia. W rezultacie rolnicy mogą uzyskać lepszą efektywność wykorzystania azotu poprzez wzrost plonów oraz zmniejszenie odpływu azotu. Yara zobowiązała się do uzdatnienia gipsowego 100 hektarów najbardziej wrażliwej ziemi w południowo-zachodniej części Finlandii. Wyniki badań pokazują, że gips zmniejsza odpływ fosforu o 60 procent.

×