Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Klejenie łuszczyn

Autor:

Dodano:

Ze względu na opóźnioną wiosnę, istnieje duże prawdopodobieństwo bardzo nierównego kwitnienia i dojrzewania łanu. Warto więc już teraz pomyśleć o wykonaniu zabiegu klejenia łuszczyn rzepaku ozimego.

Przy obecnych cenach ziarna rzepaku straty spowodowane osypywaniem się nasion mogą być dla plantatorów wyjątkowo bolesne ekonomicznie.

Sposobem na zredukowanie strat z tytułu osypywania się nasion przed i w trakcie zbioru jest zastosowanie preparatu sklejającego łuszczyny. Ich asortyment w stosunku do minionego sezonu - z jednym wyjątkiem, w zasadzie się nie zmienił.

Wyjątkiem tym jest zastąpienie sklejacza Claister 96 nowszą jego wersją o nazwie Claister Max, odznaczającego się, według zapewnień dystrybutora, większą siłą klejenia w stosunku do poprzednika.

Staraliśmy się rozeznać w tegorocznych cenach sklejaczy. Spodnam 555 SC zdrożał wyraźnie bo o blisko 12 proc. Podniosła się także cena preparatu Flexi, choć nie tak już znacznie - niecałe 7 proc. Z kolei Elastiq 550 EC utrzymał ubiegłoroczną cenę lub nawet lekko potaniał, jeśli uwzględnimy skalę rocznej inflacji. Spoglądając przez jej pryzmat, należy też stwierdzić, że Nu-Film 96 EC zachowując ubiegłoroczną cenę, faktycznie staniał o ok. 3 proc. Rewolucyjna zmiana dotyczy kosztu stosowania nowego/starego sklejacza Claister.

Pomimo wzrostu ceny litra tego preparatu, obniżenie dawki z 0,7 l/ha do 0,5 l/ ha spowodowało, że koszt jego stosowania obniżył się rok do roku o ponad 20 proc. To bardzo spektakularne i rzadkie zachowanie marketingowe. Sądzę, że spotka się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony rolników.

×