Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W owijarkę można doposażyć każdą prasę

Autor:

Dodano:

System owijania Kombi firmy Goweil to jedno z najciekawszych narzędzi pokazanych podczas minionych targów Zielone Agroshow Polskie Zboża 2013. Dzięki niemu można każdą prasę przekształcić w prasoowijarkę.

System Kombi austriackiej firmy Goweil, to narzędzie które można dołączyć do prasy zamieniając ją w prasoowijarkę. Dlaczego warto kupić prasę i system Kombi a nie fabryczną prasoowijarkę? Przede wszystkim dla tego, że urządzenie powinno zużyć się znacznie wolniej niż prasa i można je zaadoptować do kolejnej maszyny.

- Przystosowujemy każdą prasę dostępną na rynku do naszego systemu owijania Kombi. Jeżeli prasa zużyje się na przykład po 30 tys. balotów, wymieniamy ją na nową, owijarka pozostaje ta sama - mówi Łukasz Pernak z firmy Aero AB, przedstawiciela austriackiej firmy w Polsce.

Na pytanie, ile wytrzyma system owijania, czy jego zużycie nie jest równomierne z amortyzacją prasy, Pernak odpowiada: - Sam korpus na ramie można powiedzieć, że jest wieczny. Prasa zużywa się zawsze wielokrotnie szybciej od owijarki.

Zaletą systemu Kombi jest możliwość owijania balotów o różnych średnicach. Podobnie jak w przypadku fabrycznych prasoowijarek, niemal cały proces pracy odbywa się automatycznie. Urządzenie posiada odpowiednie czujniki i system sterowania radiowego - wszystko odbywa się więc bezprzewodowo. Montowane są również kamery, z których obraz jest przekazywany do kabiny ciągnika.

Napędy elementów są hydrauliczne. Producent daje wiele opcji wyposażenia, m.in. możliwość transportowania dwóch balotów (owijanego i owiniętego) i wyposażenia w stawiacz bel. Jak mówi przedstawiciel Aero AB, wydajność Kombi zależy od wydajności zintegrowanej prasy.

Dostosowanie prasy do owijarki odbywa się na miejscu w gospodarstwie. Do zakupu zestawu do owijania wliczona jest usługa serwisowa - zintegrowania prasy z owijarką.

- Kupno prasoowijarki wyjdzie z 3-5 proc. taniej niż samej prasy i naszego zestawu. Ale już po pierwszej zmianie prasy w kieszeni zostaje kwota rzędu 80 tys. zł. Rekordzista, który pracuje systemem owijania LT zrobił już 320 tys. balotów - podsumowuje Pernak.

Geweil, to austriacka firma specjalizująca się wyłącznie w produkcji systemów konserwacji pasz folią. Cena zestawu do owijania Kombi to około 120 tys. zł.

×