Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rzepak do późniejszego siewu – odmiany mieszańcowe

Autor:

Dodano:

Z powodu długiej zimy i późnej wiosny już wiadomo, że przedłuży się w tym roku okres żniw. Automatycznie to wpłynie na opóźnienie siewu rzepaku ozimego pod zbiory roku 2014.

Późne żniwa to też przedłużenie przygotowania pola pod siewy. Ma to szczególne znaczenie dla wyboru odmian rzepaku ozimego. Już warto teraz o tym pomyśleć.

Jakie odmiany są mniej wrażliwe na opóźnione siewy?

- Przede wszystkim odmiany mieszańcowe. Z badań prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych wynika, że właśnie one lepiej rozwijają się w warunkach późniejszego siewu, a więc kilka dni po 1 września, nie później. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają lepszego stanowiska i dokładnej uprawy - powiedział w rozmowie z portalem farmer.pl prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.

Siew odmian mieszańcowych powinien być rzadki, co automatycznie przekłada się na mniejszą obsadę roślin na metrze kwadratowym.

- W Polsce wprowadza się coraz więcej odmian mieszańcowych, ale też odmian bardzo wczesnych, co jest dobrym trendem. Generalnie one szybko rosną jesienią i wcześnie wznawiają wegetację po zimie, tylko niestety może się to zemścić stratami po przymrozkach. Jednak takie sytuacje w naszym kraju są na pewno rzadsze niż majowe susze, które występują u nas regularnie. Odmiany heterozyjne wykorzystują lepiej wodę z zimy i przez to wyżej plonują - dodał prof. Mrówczyński.

×