Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W Świętokrzyskiem będzie więcej owoców

Autor:

Dodano:

Producenci owoców z regionu świętokrzyskiego prognozują, że w tym roku będzie więcej jabłek, gruszek, moreli i brzoskwiń niż w poprzednim roku. Ceny powinny być niższe. Zwiększyć się może eksport.

- Wygląda na to, że jabłonie poza odmianą gloster, ligol w niektórych lokalizacjach, jonagoldów zawiązały bardzo ładnie i wymagają przerzedzania. Na pewno będziemy mieć więcej gruszek, moreli i brzoskwiń. Nieźle powinno być też jeśli chodzi o plony wiśni i czereśni - powiedział dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu Adam Fura. Jego zdaniem taka prognoza tyczy się nie tylko okolic Sandomierza, ale i całego kraju, ponieważ na razie nie było przymrozków, które miałyby znaczący wpływ na dojrzewanie owoców. Jedynie przymrozki, które wystąpiły we wschodniej części Lubelszczyzny spowodowały przemarznięcia części sadów wiśniowych i krzewów czarnej porzeczki. Jednak zdaniem Fury, w całym kraju jest tak dużo nasadzeń, że nie powinno to znacząco wpłynąć na wielkość tegorocznych zbiorów. Jak podkreślił Fura Polska jest czołowym producentem owoców na świecie. - Dla naszych konsumentów owoców nie zabraknie, ponieważ zwykle nasze społeczeństwo nie zjada więcej niż 20 proc. tego co jest produkowane. Reszta jest na eksport - dodał. Jeśli chodzi o jabłka jesteśmy na trzecim miejscu na świecie, jeśli chodzi o wiśnie na drugim miejscu, produkcją porzeczki czarnej Polska plasuje się na pierwszym miejscu. Zdaniem Fury szansą dla polskiego eksportu jest to, że w Chinach znacząco wzrosło spożycie świeżych owoców i kraj ten zmniejszył swój eksport.

- Rynki, które do tej pory należały do Chińczyków, teraz należą do polskich producentów - powiedział. Grupy producentów z Sandomierza i okolic sporą część owoców z poprzedniego sezonu wyeksportowały do Kazachstanu, Armenii, Mongolii, Francji, Hiszpanii, Węgier i Rumunii. Poza tym, jego zdaniem, istnieje szansa na eksport owoców na nowe rynki, do krajów arabskich.

Ceny owoców w tym roku powinny być niższe niż w poprzednim. Jak powiedział Adam Fura, trudno określić, na jakim poziomie będą, ponieważ producenci owoców biorą jedynie ok. 20 proc. ceny, którą płacimy w sklepach.

- Reszta to marża narzucana przez pośredników i sprzedawców owoców. Na przestrzeni pięciu lat marża ta wzrosła trzykrotnie - powiedział. Rejon sandomierski jest drugim w kraju, po rejonie Grójecko-Wareckim na Mazowszu (50 tys. ha sadów), producentem owoców. Na terenie Sandomierza i okolic jest ok. 25 tys. ha sadów samych jabłoni, 1200 ha grusz, 1200 ha czereśni, 2100 ha brzoskwiń i moreli oraz 5600 sadów wiśniowych.

80 proc. owoców w całym kraju produkowanych jest w trzech rejonach Polski: Grójecko-Wareckim, Sandomierskim oraz Lubelskim.

×