Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ponad 70 gospodarstw na jarmarku agroturystycznym

Autor:

Dodano:

Święto pieroga, poszukiwanie igły w stogu siana i tradycyjne wypiekanie chleba to m.in. atrakcje VIII Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego. Ponad 70 gospodarstw wystawia się dziś w Parku Etnograficznym w Tokarni (Świętokrzyskie).

Jak powiedziała w piątek 31 maja Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej, to największa impreza organizowana przez muzeum. Dodała, że co roku rośnie liczba osób odwiedzających i wystawców. W tym roku padnie rekord, bo swoją ofertę zaprezentuje ponad 70 wystawców z gospodarstw agroturystycznych z regionu świętokrzyskiego.

- Właściciele gospodarstw agroturystycznych kuszą zwiedzających muzyką, śpiewem, jedzeniem i piciem. Po raz pierwszy Jarmark jest o tak wielkim zasięgu, zajmie bowiem dwa sektory Parku Etnograficznego w Tokarni - powiedziała Ryń.

Podczas jarmarku odbędzie się konkurs kulinarny "Świętokrzyskie Święto Pieroga". Swoje potrawy zgłosiło około 40 wystawców. - To pierogi niezwykle różnorodne, bo są te nasze tradycyjne "grycoki" z kaszą gryczaną i "soczewioki" z soczewicą, są też pierogi - co nas zaskoczyło - z fasolą. Wszystkie gotowane, wypiekane albo podsmażane - zachęcała Ryń.

Jak zapewniła, w niedzielę będzie dużo atrakcji dla rodzin z dziećmi, a wśród nich gry planszowe wielkoformatowe, osada średniowieczna, która będzie organizowała warsztaty dawnego rzemiosła.

Podczas jarmarku odbędzie się turniej rodzinny, którego główną nagrodą będzie lot balonem. Aby wygrać trzeba bedzie odnaleźć igłę w stogu siana, ujeździć świętokrzyskiego byka oraz wydoić krowę.

Tradycyjnie zorganizowany będzie pokaz obrzędowy w chałupie z Daleszyc połączony z degustacją. - To będzie obrazek pokazujący życie rodziny na dawnej wsi, która przygotowuje się do niedzielnego obiadu. Będą mielić zboża w żarnach, a później wypiekać chleb oraz podpłomyki i częstować nimi gości - powiedziała Ryń.

Na scenie wystąpią m.in. zespoły ludowe ze Świętokrzyskiego.

W zeszłym roku Jarmark Agroturystyczny odwiedziło 6 tys. osób. Najchętniej do Parku Etnograficznego przyjeżdżają mieszkańcy Małopolski, Mazowsza, Podlasia oraz woj. łódzkiego.

Jarmark organizuje Muzeum Wsi Kieleckiej i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

×