Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

"Nasz Dziennik": Rachunek za wstrzymaną prywatyzację

Autor:

Dodano:

Piętnaście tysięcy rolników domaga się od Krajowej Spółki Cukrowej wypłacenia dodatkowych 208 mln zł za buraki dostarczone w trakcie kampanii cukrowniczej 2011/2012, informuje "Nasz Dziennik".

Według rolników, z rozporządzenia ministra rolnictwa z 10 marca 2011 r. wynika, że plantatorzy powinni otrzymywać z cukrowni dodatkową zapłatę za buraki, jeśli w danym roku gospodarczym cena cukru była wyższa co najmniej o 40 euro za tonę od ceny referencyjnej ustalonej przez Komisję Europejską. Cena referencyjna wynosi 440 euro za tonę, tymczasem od wielu lat utrzymują się wysokie notowania cukru na giełdach światowych.

Jak podaje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, podstawą do wyliczania premii należnej rolnikom powinna być cena 750 euro za tonę cukru. W tej sytuacji Polski Cukier powinien dopłacić rolnikom za lata 2011-2012 po około 52 zł do każdej tony buraków o zawartości cukru 16 procent. KZPBC wylicza więc, że skoro KSC kupiła od około 15 tys. plantatorów mniej więcej 4 miliony ton buraków, to rolnikom należy się około 208 milionów złotych.

Plantatorzy nie kryją, że ich roszczenia są konsekwencją wstrzymania przez Ministerstwo Skarbu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Natomiast koncern uważa, że rolnicy nie mają podstaw prawnych do wysuwania takich żądań. Sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

×