Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Plantacje od podszewki - pogoda utrudnia pracę

Autor:

Dodano:

Zakończyły się Zielone Pola z firmą Osadkowski. Wiosenne spotkania polowe były zorganizowane w dziewięciu lokalizacjach. Farmer gościł w ostatniej z nich – w Leśmierzu koło Ozorkowa.

Warsztaty Zielone Pola stały się już tradycją. Co roku w wybranych lokalizacjach w Polsce rolnicy mogą zapoznać się z najnowszymi odmianami oraz nowoczesną agrotechniką zbóż i rzepaku. Spotkania te odbywają się na specjalnie w tym celu założonych poletkach demonstracyjnych. W ten sposób każdy uczestnik spotkania ma szansę osobiście sprawdzić jak prezentują się dane odmiany, zwłaszcza rzepaku ozimego i zbóż, bo przede wszystkim właśnie odmiany grają pierwsze skrzypce.

Odmiany prezentują doradcy firmy Osadkowski S.A., ale też i przedstawiciele firm hodowlano-nasiennych. Gośćmi specjalnymi spotkań w zależności od lokalizacji, w tym roku był dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przedstawił zagadnienia związane ze strategią nawożenia zbóż i rzepaku i prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu - znawca tematyki związanej z problemami chorobotwórczymi w uprawach.

Spotkanie w Leśmierzu odbyło się w Gospodarstwie Rolnym Państwa Dobrowolskich.

- Skupialiśmy się na zbożach i rzepaku. W Leśmierzu zaprezentowaliśmy kolekcję odmian rzepaku i pszenicy ozimej, ale w innych lokalizacjach pokazywaliśmy też pszenżyto, żyto i jęczmień ozimy - mówił Marcin Kaczmarek, kierownik Działu Doradztwa i Rozwoju Osadkowski SA.

- Zielone Pola to cykle wszystkich spotkań, które organizuje firma Osadkowski. To nie tylko te z przełomu maja i czerwca, ale także spotkania kukurydziane (wrzesień, październik), gdzie prezentowane są odmiany, zbiór i ważony jest plon nasion. To są także spotkania w styczniu i lutym, gdzie omawiamy tematy wiosenne pod zboża i rzepak - dodał Kaczmarek.

Na wszystkich dniach pola firmy zastosowane są technologie proponowane przez Osadkowski. Opierają się one na rozwiązaniach różnych firm chemicznych i nawozowych, a nie na współpracy np. z jednym koncernem.

Jak prezentowały się uprawy w tym roku?

- Stan roślin, mimo tej skróconej wegetacji wiosennej, jest całkiem dobry. W zależności od lokalizacji, gleb i od sposobu prowadzenia plantacji nie jest już tak idealnie, bo można zaobserwować różnice, ale generalnie notowania plonotwórcze tych upraw są dobre. Wiele zależy od tego, kiedy została zastosowana pierwsza dawka azotu. Tam, gdzie ta pierwsza dawka azotu była spóźniona - kwietniowa - tam rośliny są słabiej rozwinięte, charakteryzują się tzw. pokwitaniem, czyli w późnym okresie rzepak dostał azot i wypuścił jeszcze pędy kwitnące przypominające te po uszkodzeniach, bądź przymrozkach - ocenia Marcin Kaczmarek.

Z powodu intensywnych opadów deszczu w niektórych regionach, gdzie odbywały się Zielone Pola, nie udało się wjechać w pole i wykonać zabiegów ochrony.

- Na niektórych lokalizacjach zabiegi T2, czyli ochrona liścia flagowego, została z konieczności przesunięta. Mamy do czynienia z dużą presję chorób, których nawet jeżeli teraz nie widzimy to nie znaczy, że one nie wystąpią. Dotyczy to np. septoriozy, która ma możliwość infekcji utajonej do 20 dni, co może skutkować późniejszym, intensywnym porażeniem liścia flagowego, a w konsekwencji również kłosa. W takiej sytuacji będzie potrzeba wykonania zabiegów łączonych, na kłos i liść flagowy. Aczkolwiek przy tej presji uważamy, że lepszym rozwiązaniem będzie układ trzyzabiegowy, gdzie wykonana zostanie pełna ochrona liścia flagowego i później ochrona kłosa przed fuzariozą. Natomiast nie wszędzie to się uda zrobić - dodaje Kaczmarek.
Zabiegu ochrony liścia flagowego z powodu pogody nie udało się wykonać w Piławie na Dolnym Śląsku, w Wasylowie na Lubelszczyźnie, a także na Opolszczyźnie.

×