Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Podtopione pola i budynki gospodarskie

Autor:

Dodano:

Liczne podtopienia, głównie w powiatach proszowickim, wielickim i krakowskim, to skutki ostatnich ulew w Małopolsce. Obecnie trwa usuwanie szkód i szacowanie strat - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel.

Jak poinformował rzecznik małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej, strażacy interweniowali we wtorek ponad 600 razy; blisko 500 interwencji dotyczyło wypompowania wody, ok. 50 powalonych drzew, 13 - zerwanych dachów. Najwięcej interwencji odnotowano we wtorek w powiecie wielickim - 159, następnie w krakowskim (130) i proszowickim (106). Zaangażowanych było 3,5 tys. strażaków.

Od 3 czerwca małopolscy strażacy interweniowali 2,5 tys. razy.

W powiecie proszowickim we wtorek wprowadzony został alarm powodziowy na terenie miast i gmin: Nowego Brzeska, Proszowic, Pałecznicy, Koniuszy, Koszyc i Radziemic.

W gminie Proszowice - fala na rzece Ścieklec doszła do miejscowości Makocice, woda przelała się przez koronę wału i zagroziła miastu Proszowice. Doszło do podtopień ok. 15 ha łąk oraz ok. 10 budynków gospodarczych, ogrodów działkowych i obiektu sportowego "Proszowiczanka". Obecnie poziom wody systematycznie opada.

W miejscowości Stogniowice (gm. Proszowice) rzeka Szreniawa wystąpiła z koryta. Podtopione zostały tereny rolne wzdłuż koryta rzeki. W gminie Radziemice podtopieniu uległo 14 budynków mieszkalnych, 52 budynki gospodarcze i ok. 16 km dróg. Zalany został teren oczyszczalni ścieków Proszowice, sytuację monitoruje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Zalane oraz całkowicie wyłączone jest ujęcie wody w Smoniowicach - tam sytuację monitoruje Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Wszędzie sytuacja stabilizuje się i poziom wody opada.

W powiecie wielickim - według wstępnych szacunków - podtopionych zostało ok. 300 posesji i obiektów handlowych w Wieliczce, Niepołomicach, gminach Kłaj, Biskupice i Gdów. Obecnie na terenie powiatu woda również systematycznie opada. Działania polegają głównie na wypompowywaniu rozlewisk oraz wypompowywaniu wody z zalanych budynków.

W powiecie krakowskim doszło do podtopień budynków i pól oraz uszkodzeń infrastruktury komunalnej. W gminie Igołomia Wawrzeńczyce podtopione zostało ok. 100 budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz uprawy rolne i ogrodnicze na ok. 3 tys. ha. Podtopiona została Szkoła Podstawowa w Dobranowicach wraz z całą infrastrukturą; woda uszkodziła też drogi gminne. W Kryspinowie zamknięta zastawka na rzece Sance doprowadziła do zalania osiedla mieszkaniowego. Do podtopień doszło także w gminach Słomniki i Skawina.

Podtopienia wystąpiły także na terenie powiatów: chrzanowskiego, gorlickiego, brzeskiego i tarnowskiego, wadowickiego oraz miasta Krakowa, a na terenie powiatów: limanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i tatrzańskiego odnotowano pojedyncze zdarzenia.

Alarm powodziowy obowiązuje w gminach: Nowe Brzesko, Proszowice, Pałecznica, Koniusza, Koszyce, Radziemice (powiat proszowicki) oraz w gminach Bolesław, Olesno, Gręboszów, Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski).

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w: Skawinie (powiat krakowski); Kłaju (powiat wielicki) Iwkowej, Borzęcinie (powiat brzeski).

Na środę 12 czerwca synoptycy zapowiadają w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym.

×