Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

System SAPS w płatnościach bezpośrednich utrzymany do 2020 r.

Autor:

Dodano:

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 wychodzi na przeciw wyzwaniom stojącym przed rolnictwem - uważa dyrektor z Dyrekcji Generalnej ds. rolnictwa Komisji Europejskiej E Jerzy Plewa. W środę zostało osiągnięte porozumienie w tej sprawie między PE, KE i Radą.

Jak mówił Plewa podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, chodzi o takie wyzwania jak: zmiany klimatyczne, potrzeba ochrony środowiska, zapewnienie długofalowej konkurencyjności rolnictwa europejskiego i bezpieczeństwa żywnościowego.

Osiągnięte porozumienie w sprawie WPR ma charakter polityczny, gdyż obecnie wymaga ono przełożenia na konkretny tekst legislacyjny i przegłosowania go w Parlamencie Europejskim. Głosowania odbędą się jesienią - wyjaśnił Plewa. Dodał, że po to, by dojść do wspólnych uzgodnień odbyło się aż 42 spotkania w gronie tych trzech instytucji.

Dyrektor poinformował, że porozumienie dotyczy czterech regulacji polityką rolną w UE: dopłat bezpośrednich, rozwoju obszarów wiejskich, organizacji rynków rolnych oraz regulacji związanych z finansowaniem i kontrolą wydatków na WPR.

Jeżeli chodzi o dopłaty bezpośrednie, to nie będzie wyrównania tych płatności, ale założono ich stopniowe wyrównywanie. Najważniejsze dla Polski jest uzyskanie zgody na dotychczasowy uproszczony system dopłat tzw. SAPS, czyli jednolitych dopłat do hektara - ocenił Plewa.

Utrzymanie uproszczonego systemu dopłat oznacza dla Polski ciągłość wypłat realizowaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja ta, nie będzie musiała wydawać pieniędzy na budowę nowego systemu informatycznego dla obsługi dopłat.

×