Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zbyt szybkie zniesienie kwot cukrowych

Autor:

Dodano:

Po półtora roku ciężkiej pracy i trudnych rozmów, Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego oraz Radzie Rolnictwa, w ramach irlandzkiej prezydencji, udało się uzgodnić kształt przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności w odniesieniu do przyszłości jednolitej WOR i jej przepisów dotyczących cukru – poinformowała w komunikacie prasowym Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE).

Jak dodała CIBE to ważne porozumienie polityczne między tymi instytucjami wydłuża obowiązywanie obecnych przepisów dotyczących cukru, w tym systemu kwotowania do dnia 30 września 2017 roku. Określa również nowy schemat na okres od 1 października 2017.

Europejscy plantatorzy buraków są zaniepokojeni wynikiem tych rozmów. Uważają, że przedłużenie WOR w sektorze cukru do dnia 30 września 2017, zamiast do 30 września 2020 roku, jak proponował Parlament Europejski, jest zdecydowanie zbyt krótkim terminem.

- To nie jest to, czego nasz sektor oraz kraje AKP/LDC oczekiwały. Po drastycznej restrukturyzacji naszego sektora w latach 2006 - 2009 europejscy ustawodawcy wymuszają na nas kolejne drastyczne i fundamentalne zmiany do przeprowadzenia w ciągu kilku lat! Nie jest to dobry termin. Potrzebujemy więcej czasu, aby zwiększyć naszą konkurencyjność w stabilnych ramach. Zakończenie systemu kwotowania w 2017 roku stawia nas w bardzo niepewnej i zmiennej sytuacji, bez jakichkolwiek środków rynkowych stabilizujących rynek. To wielce rozczarowujące, że Rada w ramach irlandzkiej prezydencji nie wzięła pod uwagę i nie przychyliła się do wniosku Parlamentu Europejskiego - powiedział w odniesieniu do tej decyzji, prezes CIBE Jørn Dalby.

Europejscy ustawodawcy postanowili jednak utrzymać ramy kontraktacji pomiędzy plantatorami i producentami cukru po 2017 r. oraz przez cały okres obowiązywania przepisów jednolitej WOR.

- Musimy poczekać na ostateczny tekst legislacyjny, aby móc w pełni przeanalizować te uzgodnione ramy. Jednakże ramy kontraktacji na pewno nie zrekompensują całkowicie wygaśnięcia środków rynkowych w 2017 r. Niemniej jednak jest to dla nas pozytywny aspekt, ponieważ kontraktacja odgrywa decydującą rolę w dobrym funkcjonowaniu łańcucha dostaw buraków. Utrzymanie ram kontraktacji odzwierciedla niepowtarzalność naszego sektora pod względem prawidłowej równowagi praw i obowiązków między plantatorami a przetwórcami. Struktura ta ma kluczowe znaczenie dla dochodów plantatorów. Dziękuję w szczególności sprawozdawcy PE, panu M. Dantin i jego zespołowi za ten punkt, który świadczy o jego silnym zaangażowaniu w tę sprawę od początku do końca, i gratuluję mu wytrwałości - dodał Jørn Dalby.

- W ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy poświęciliśmy dużo energii na wyjaśnianie, jakie korzyści płyną z produkcji tej bardzo zrównoważonej uprawy. Teraz będziemy kontynuować naszą pracę, na tyle ile będzie to możliwe, ale Komisja Europejska ma także swoje zadanie do wykonania. Istotne jest, aby do 2017 roku, a także po roku 2017, Komisja Europejska była odpowiedzialna za zapewnienie równowagi na rynku europejskim i pozwoliła plantatorom buraków oraz producentom cukru na trwały i dynamiczny rozwój tego ważnego sektora europejskiego rolnictwa - stwierdził Dalby.

×