Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wyższa produkcja pszenicy niż przypuszczano

Autor:

Dodano:

Francuska firma analityczna Strategie Grains podwyższyła prognozę tegorocznej produkcji pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej - do 131,5 mln t, tj. o 5 proc. więcej niż w 2012 r. – poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa za Reuters.

Spodziewane są wyższe zbiory z powodu poprawienia pogody, stąd korekta. Dotyczy to zwłaszcza takich krajów jak Węgry, Niemcy, Francja, Hiszpania, Czechy i Rumunia.

Te oczekiwane wyższe zbiory w części krajów UE zrekompensują z nadwyżką przewidywane spadki w Polsce, a wynikające z wcześniejszego przeszacowania areału zasiewów pszenicy miękkiej - podało FAMMU/FAPA.

Z kolei prognoza zbiorów jęczmienia w Unii została podniesiona do 56,1 mln t, głównie w związku z oczekiwanym lepszym plonowaniem w Hiszpanii dzięki korzystnym warunkom pogodowym odnotowanym w kwietniu i maju br. Unijna produkcja jęczmienia browarnianego jest przewidywana na 11,6 mln ton wobec 12,2 mln ton rok wcześniej.

- Zbiory kukurydzy zostały nieznacznie obniżone do 66 mln t. W dalszym ciągu oznacza to jednak 15 proc. wzrost produkcji w porównaniu do 2012 r. Największej korekty prognoz dokonano dla Włoch ze względu na opóźnienia zasiewów związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi - przedstawiają analitycy.

×