Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tanieją zboża w Polsce i na rynkach światowych

Autor:

Dodano:

Zboża tanieją na polskim rynku i na giełdach światowych za sprawą zbliżających się żniw i ze względu na zapowiedź dobrych zbiorów. Według ekspertów, w Polsce mają być one na poziomie ubiegłego roku, a na świecie nieco lepsze niż w 2012 r.

W Polsce zboża tanieją, jest też mniej chętnych do zakupu zbóż ze starych zbiorów. W ostatnim tygodniu czerwca średnia cena pszenicy była na poziomie 966 zł za tonę. Trochę spadły ceny zbóż w kontraktach terminowych na giełdach światowych. Na paryskiej giełdzie pszenica kosztowała 196,8 euro za tonę.

Według ekspertów Agencji Rynku Rolnego, decydujący wpływ na poziom i jakość zbiorów będą miały warunki agrometeorologiczne w ostatniej fazie rozwoju zbóż oraz w okresie żniw. Jeżeli warunki pogodowe będą przeciętne, to zbiory zbóż w 2013 r. (łącznie z kukurydzą, prosem i gryką) mogą być nieco mniejsze niż w 2012 r. (kiedy wyniosły 28,5 mln ton) oraz zbliżone do średniej z lat 2008-2012 (28 mln ton).

Eksperci uważają, że w tym sezonie światowe ceny zbóż mogą się nieco obniżyć, ale nadal będą relatywnie wysokie, w związku z zapotrzebowaniem na ziarno ze strony krajów rozwijających się.

KE w ubiegłym tygodniu podwyższyła prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Unii. Niespodziewanie dużo ma być kukurydzy - aż 69,7 mln ton wobec 66,2 mln ton przewidywanych w maju br. Oznacza to znaczący wzrost w porównaniu do ubiegłorocznego zbiorów (58,3 mln ton).

Zapowiadają się także dobre zbiory pszenicy w UE - oceniane są one na 128,9 mln ton wobec 127,9 mln ton przewidywanych wcześniej i 123,6 mln ton rok wcześniej. Zbiory jęczmienia mają wynieść 58,3 mln ton, również więcej niż w majowej prognozie (56,6 mln ton) oraz w ubiegłym roku (54,2 mln ton).

Zarówno Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), jak i Międzynarodowa rada Zbożowa (IGC) podniosły prognozy globalnej produkcji zbóż.

Według FAO, światowa produkcja pszenicy wyniesie 704 mln ton, tj. o 2 mln ton więcej niż w poprzedniej prognozie. Natomiast eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej w lipcowym raporcie szacują, że w sezonie 2013/14 globalne zbiory pszenicy na świecie wyniosą 683 mln ton, tj. o 1 mln ton więcej niż w poprzedniej prognozie. Oznacza to zbiory pszenicy o 4,3 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłym sezonem.

×